Minimalny wiek i staż kierowcy

Według polskiego prawa wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy w kategorii B1, która uprawnia do kierowania pojazdu samochodowego wynosi 16 lat. Jednak do przystąpienia do egzaminu prawa jazdy osoby, która nie ukończyła 18 roku życia, niezbędna jest pisemna zgoda rodziców bądź opiekunów.

 

Prawo jazdy niezbędne do wypożyczenia samochoduAby zostać kierowcą zawodowym, mogącym przewozić większą ilość osób lub towarów niezbędne jest ukończenie 21 lat. Do przewozu do 9 osób nie są wymagane dodatkowe kwalifikacje. Jednak aby przewozić więcej aniżeli 9 osób konieczne jest uzyskanie niezbędnych do tego uprawnień oraz przejście odpowiednich szkoleń, tzw. kursy kwalifikacji wstępnej. Zazwyczaj firmy zajmujące się przewozem osób zatrudniają kierowców z doświadczeniem i co najmniej kilkuletnim stażem. Ogólnie przyjmuje się, iż doświadczony kierowca gwarantuje bezpieczną jazdę, dodatkowo doskonale zna teren.

 

Jednak wiek kierowcy nie koniecznie musi świadczyć o jego umiejętnościach. Również osoby młode często sprawdzają się w roli kierowcy, oczywiście spełniając odpowiednie wymogi i stosując się do zasad ruchu drogowego. Ważne jest również opanowanie kierowcy i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, jakie mogą go spotkać podczas pracy. Jeżeli chodzi o znajomość terenu, to obecnie w dobie powszechnie stosowanej nawigacji dotarcie do celu przestało być problemem. Nowoczesne systemy nawigacyjne ostrzegają przez remontami na drogach, korkami czy objazdami, co ułatwia szybkie dotarcie do celu.

 

Zawodowi kierowcy przechodzą regularnie przez różnego rodzaju szkolenia w zakresie przewozu osób, ciągle zwiększając swoją wiedzę i podwyższając kwalifikacje. Kierowca znający języki obce na wagę złotaAktualnie dużym atutem kierowcy jest znajomość języków obcych. W obecnych czasach, kiedy podróżowanie po świecie nie jest niczym wyjątkowym, a na ulicach można spotkać wielu obcokrajowców umiejętność płynnej komunikacji jest na wagę złota. Języki których znajomość najczęściej się przydaje kierowcom w Polsce to oczywiście:

 

  • język angielski

 

  • język niemiecki

 

  • język francuski

 

  • język rosyjski

Brak znajomości chociaż jednego języka obcego jest dość sporym ograniczeniem dla kierowcy.

 

W kontekście wynajmu samochodów kwestia wieku kierowcy, który jest jednocześnie najemcą, wygląda zgoła odmiennie. Aby wypożyczyć samochód trzeba ukończyć 21 lat oraz posiadać prawo jazdy od minimum roku. Zdarzają się odstępstwa od tej zasady, jednak wypożyczalnie indywidualnie rozpatrują każdy przypadek, i może się to wiązać z koniecznością zakupu dodatkowego ubezpieczenia.

 

Te minimalne wymagania pozwalają na wynajem najmniejszych samochodów, z reguły z grupy A i B. Aby wypożyczyć auto większe, trzeba przede wszystkim posiadać dłuższy staż za kierownicą, jednak odpowiedni wiek jest także warunkiem, który trzeba spełnić. Wymagania dotyczące wieku i stażu najemcy wyglądają następująco:

Wynajmij samochód rok po odebraniu prawa jazdy

GRUPA AUT

WIEK KIEROWCY

PRAWO JAZDY OD

GRUPA B

(np. Seat Ibiza)

21 lat

1 roku

GRUPA C

(np. Ford Focus)

23 lata

2 lat

GRUPA D

(np. Hyundai i40)

25 lat

2 lat

GRUPA E

(np. BMW 3)

25 lat

3 lat

GRUPA SUV

(np. Nissan Qashqai)

25 lat

2 lat

 

 

Podsumowując poza wymaganiami wiekowymi oraz obowiązkiem posiadania prawa jazdy odpowiedniej do wykonywanego zawodu kategorii główne cechy dobrego kierowcy to: opanowanie, stosowanie się do zasad ruchu drogowego, i punktualność. Często dodatkowym atutem jest również język obcy. Te cechy mają również znaczenie, przy wynajmowaniu samochodów, bo wypożyczalnie dbają aby ich samochody trafiały w ręce bezpiecznych i rozsądnych kierowców.