Wyposażenie przy wypożyczaniu samochodu

Zobacz, co mogą zaoferować wypożyczalnie aut


Dodatkowe wyposażenie wynajmowanego samochodu dostępne jest w wielu punktach najmu. Zamawia się je zazwyczaj przy dokonywaniu rezerwacji, w wielu firmach możliwa jest jednak również późniejsza jej korekta w celu domówienia sprzętu. Dostępność dodatkowego wyposażenia jest różna w poszczególnych wypożyczalniach. Oczywiście najem sprzętu takiego jak fotelik dla dziecka, GPS, bagażnik dachowy czy łańcuchy śnieżne dostępny jest, ze względu na zapotrzebowanie, w niemal każdej firmie.


Zazwyczaj w Internecie na stronach wypożyczalni można znaleźć listy dostępnego wyposażenia dodatkowego. Niekiedy oferowanym udogodnieniem dla klienta jest możliwość domówienia wyposażenia niebędącego w stałej ofercie. W niektórych salonach najmu możliwe jest wypożyczenie samego sprzętu dodatkowego, bez samochodu. Często za dodatkowe wyposażenie auta pobierana jest kaucja zwrotna, która w przypadku ewentualnej szkody sprzętu zostaje wykorzystana w celu jego naprawy. Poniżej kilka słów na temat najbardziej popularnego wyposażenia dodatkowego zamawianego do samochodów.


Coś dla milusińskich

Foteliki dziecięce są wymagane prawnie ze względu na walor zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy małoletniego pasażera. Polska ustawa przewiduje za brak fotelików dyscyplinowanie kierowców mandatem oraz punktami karnymi. Każde dziecko poniżej 12 roku życia lub mające mniej niż 150 cm wzrostu powinno być przewożone w odpowiednim dla siebie foteliku. Istotny jest właściwy jego dobór, uwzględniający wiek, wzrost oraz wagę dziecka. Wypożyczalnie oferują szeroki zakres różnego rodzaju fotelików. Dzieli się on na kilka grup.


Fotelik dzecięci - wypożyczalnia samochodów Exel


Grupa pierwsza przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci o wadze do 13 kg. Foteliki te powinny być wyposażone w specjalną, podtrzymującą głowę malucha wkładkę, która zapewnia bezpieczną pozycję podczas jazdy. Foteliki z pierwszej grupy należy montować tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z grupy drugiej przeznaczone są dla dzieci w wieku około 3–4 lat o zakresie wagowym od 9 do 18 kg. W tym przypadku montaż odbywa się przodem do kierunku jazdy. Grupy trzecia i czwarta to mniej wyspecjalizowane foteliki do przewozu dzieci starszych, a tym samym cięższych (do grupy trzeciej są przypisywane mając od 15 do 36 kg wagi, a do grupy czwartej ważąc więcej). Istotne jest wcześniejsze zamówienie sprzętu i sprawdzenie, czy pasuje on do samochodu i do gabarytów dziecka. Wiele firm wynajem fotelika dziecięcego oferuje w cenie najmu auta.


Coś dla zagubionych

Ze względu na fakt, że nawigacja satelitarna ułatwia podróżowanie oraz znacznie wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, firmy oferujące najem pojazdów coraz częściej w swojej ofercie mają możliwość wypożyczenia nawigacji GPS. Dzięki niej kierowca lepiej orientuje się w terenie, a dotarcie do celu staje się łatwiejsze. Nawigacja GPS ostrzega również o korkach na drogach, remontach i objazdach, co pozwala ominąć potencjalne przeszkody i uniknąć spóźnienia. GPS pomaga w planowaniu podróży, wyszukując adresy, miejsca i obiekty. Ze względu na powszechność stosowania nawigacji, wiele firm dodaje ją do najmowanego samochodu gratis. Dlatego warto porównać dostępne na rynku oferty. Niektóre firmy oferują również wypożyczenie samej nawigacji, bez samochodu, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób nieposiadających GPS, a wybierających się w dalszą podróż, także dla kierowców młodych bądź rzadko jeżdżących samochodem. Zamawiając nawigację, zwróć uwagę na kilka jej cech.


Nawigacja GPS - Wypożyczalnia samochodów Exel


Po pierwsze, dobra nawigacja musi być wyposażona w poprawne i aktualne mapy. Dlatego powinna być poddawana regularnej aktualizacji i o datę ostatniej warto zapytać przed wynajmem. Oczywiście istnieją nawigacje na tyle nowoczesne, że dokonują aktualizacji automatycznie i w takich przypadkach przestaje ona być problemem. Dużym ułatwieniem dla korzystających z nawigacji są dodatkowe jej funkcje, takie jak funkcja wymawiania nazw ulic i asystent pasa ruchu, który pomaga w zajęciu korzystnego pasa na skrzyżowaniu. Jedną z ważniejszych cech, jakie powinien posiadać wynajmowany GPS, jest łatwość obsługi, zapewniająca swobodne korzystanie ze sprzętu.


Chcąc zamówić GPS jako wyposażenie samochodu należy w procesie rezerwacji zaznaczyć taką wolę i określić wymagania co do map, w które nawigacja ma być zaopatrzona (czy wystarczą mapy Polski, czy również potrzebujesz map innych krajów). Wprawdzie nawigację można domówić bądź wynająć w innej firmie, należy jednak wziąć pod uwagę jej dostępność. Zalecana jest również dobra rozdzielczość ekranu. Niektóre firmy za wynajem nawigacji GPS pobierają kaucję zwrotną.


Dla fanów śnieżnego szaleństwa

Zimą dla zwiększenia bezpieczeństwa jazdy stosuje się opony zimowe. Podczas intensywnych opadów śniegu bądź wtedy, gdy śnieg długo zalega, przechodząc często w lód, zimowe opony przestają jednak wystarczać. Rozwiązaniem podczas trudnych warunków pogodowych są łańcuchy zimowe na koła, zwane również łańcuchami śnieżnymi. Na niektórych górskich drogach zimą są one obowiązkowe, w szczególności na stromych zboczach. W Polsce posiadanie łańcuchów zimowych jest obligatoryjne podczas złych warunków pogodowych zimą. Ze względu na to, większość wypożyczalni pozwala je wynająć jako dodatkowe wyposażenie. Istnieje kilka zaleceń odnośnie ich używania. Możliwość ich stosowania istnieje jedynie na nawierzchniach śniegowo–lodowych. Unikać trzeba asfaltów. Istotna jest również prędkość jazdy z łańcuchami zimowymi, która nie może przekraczać 50 km/ h. Należy omijać wysokie krawężniki i uszkodzone nawierzchnie.


Łańcuchy śnieżne - Wypożyczalnia samochodów Exel


Wypożyczalnia z pewnością może zadbać o odpowiednie dopasowanie łańcuchów do opony. W przypadku wypożyczenia samych łańcuchów istotne jest sprawdzenie, czy pasują do samochodu. Ze względu na różne rodzaje łańcuchów (przystosowanych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych), bardzo ważny jest odpowiedni ich dobór. Zależy on od rozmiaru opon i od ilości miejsca między nadkolem a oponą oraz między oponą a elementami zawieszenia. Wynajmując zatem łańcuchy, szczególną uwagę warto zwrócić na markę i model pojazdu i opon. Należy również pamiętać, że można stosować wyłącznie łańcuchy na dwóch kołach tej samej osi bądź na wszystkich czterech, w żadnym zaś wypadku na jednym czy trzech. Istotne jest również określenie, w jakich warunkach samochód jadący z łańcuchami będzie używany. Tak samo, jak w przypadku zamawiania innych dodatków, chęć wynajmu łańcuchów należy zaznaczyć podczas rezerwacji auta.


Na wyjazdy z dużą rodziną

Bagażnik dachowy jest dodatkowym elementem wyposażenia samochodu, w wielu przypadkach zwiększając komfort podróży. Bagażniki dachowe w formie stelaży bądź typu box są bardzo pakowne i umożliwiają przewóz przedmiotów, które nie mieszczą się w bagażniku podłogowym (np. rowerów). Firmy specjalizujące się w najmie bagażników dachowych mają szeroką ofertę. Wybierając bagażnik, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, należy dopasować model bagażnika do samochodu, na którym ma być on zamontowany. Firmy zapewniają odpowiednie dopasowanie go do modelu auta oraz montaż i demontaż wykonany przez profesjonalistów. Miejsce i sposób montażu powinno się dobrać zgodnie z zaleceniami producentów. W wielu firmach dodatkowo stosowane są zabezpieczenia auta przed zdarciem lakieru w miejscach montowania. Gwarantowana jest również jakość zawartych w ofercie bagażników.


Wyposażenie dodatkowe przy wynajmie auta - wypożyczalnia samochodów Exel


Najem bagażnika może być długo- lub krótkoterminowy. Przed podpisaniem umowy najmu dobrze jest dokładnie poznać jej warunki i regulamin użytkowania bagażnika. Każdy ma określone ograniczenia wagowe w kwestii załadunku. Maksymalny ciężar przedmiotu przewożonego na dachu nie jest uzależniony wyłącznie od nośności belek bagażnika dachowego. Należy również wziąć pod uwagę nośność dachu auta. Kierując pojazdem z zamontowanym na dachu bagażem musisz zachować szczególną ostrożność: jazda powinna być płynna i wolniejsza niż jazda bez bagażnika. Dużo osób skarży się na hałas towarzyszący stosowaniu bagażników dachowych. Obecnie firmy oferują różnego rodzaju nowoczesne produkty, wykonane np. z belek aluminiowych. Mają one aerodynamiczny kształt, dzięki czemu nie generują szumów i zapewniają komfort jazdy.


Do góry