Wynajem samochodów i jego specyfika

Wynajem samochodu przeważnie zaczyna się na Lotnisku...


Na lotnisku Twoje marzenie dostaje skrzydeł. Niejednokrotnie planując długą lub krótszą podróż zastanawiasz się, czy łatwo będzie się z docelowego lotniska wydostać i jakim rodzajem komunikacji wyruszysz po swoją przygodę.


Następnym więc po wyborze lotniska punktem Twojego planu, zdecydowanie wartym wcześniejszego przemyślenia, jest kwestia sposobu przemieszczania się po mieście lub poza jego granicami, no chyba, że to wakacje all inclusive... Jeśli nie, to dobrze jest wiedzieć, jak funkcjonuje w danej lokalizacji wynajem aut, czy jest wypożyczalnia z dużą ilością dobrych opinii klientów. Bo jeden wynajem aut drugiemu wynajmowi nierówny.


Wypożyczalnia samochodów Gdańsk - Exel


Jeśli zależy Ci tak na wygodzie, jak i na szybkości samodzielnego przemieszczania się, wówczas wynajem samochodów jest rozwiązaniem idealnym. Możliwy jest do szczegółowego, zdalnego umówienia jeszcze przed rozpoczęciem podróży. Wypożyczalnia sprawdzona przez znajomych lub choćby innych realnych klientów i dobry z nią kontakt są naprawdę nie do przecenienia. Zwłaszcza, jeśli jesteś w długiej, ważnej lub wymarzonej trasie i nie chcesz, by cokolwiek Ci ją popsuło.


Wynajem samochodów możemy podzielić na kilka typów: krótkoterminowy, średnioterminowy i długoterminowy. Nie oznacza on też wyłącznie wynajmowania aut osobowych. Najem camperów również bywa możliwy, jak i najem samochodów z przyczepą, rowerów, sprzętu rehabilitacyjnego czy budowlanego. Nawet w sytuacji, w której planujesz własną działalność polegającą na wynajmie aut, flotę samochodów możesz wziąć w leasing, kupić na kredyt lub właśnie długoterminowo wynająć. Prowadzący wynajem nie musi bowiem być właścicielem dóbr przekazywanych najemcy. Musi jednak mieć możność legalnie i skutecznie je mu udostępnić do użytkowania.


O czym warto pamiętać podczas pierwszego kontaktu z wypożyczalnią? O tym, że prawnie nic nie stoi na przeszkodzie, by najem zaczął się w dowolnym miejscu określonym przez klienta (więc może to być na przykład dworzec lub lotnisko). Zazwyczaj zaczyna się wszak bardziej tradycyjnie i to wypożyczalnia jest miejscem, w którym widzi się po raz pierwszy swój samochód. Wynajem dojdzie do skutku tylko wówczas, gdy masz ukończone 21 lat i ważne prawo jazdy co najmniej od roku. Jest umawiany na ściśle określony czas liczony w dniach. Pobierana jest za niego opłata zwana czynszem najmu i może być naliczana na różne sposoby.


Wypożyczalnia samochodów Gdańsk Lotnisko - Exel


Każda wypożyczalnia ustala swoje ceny w odniesieniu do własnych standardów i warunków rynkowych, np. biorąc pod uwagę podatki i własną ich optymalizację. Na pewno uzależnia też stawki od przyjętej przez siebie strategii zarządzania ryzykiem i znajduje to odzwierciedlenie w ewentualności opłat np. za ubezpieczenie drugiego kierowcy. Zawierając umowę najmu przekazuje się wypożyczalni zaliczkę, jeśli jest to wskazane w umowie.


Wynajem samochodów prowadzony jest obecnie także przez Internet. Warto pamiętać, że nie wiąże się on z możliwością odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od jej zawarcia, chyba że przepisy wewnętrzne, jakie ma wypożyczalnia, ustanawiają taką formułę; tym niemniej wypożyczalnia może przecież oferować Ci odmienne, a dogodne rozwiązanie prawne na wypadek, gdybyś się rozmyślił. Zapytaj o to, możesz też prosić o wgląd do wzorca umowy, jaką dana wypożyczalnia oferuje. Regulamin usług i cennik powinna potencjalnemu klientowi udostępnić przynajmniej na życzenie. Bez względu na sytuację, na staranne czytanie umów warto poświęcić chwilę. Bywa, że zawierają niedozwolone klauzule. Nie są one prawnie wiążące, lecz aby nie wprowadziły Cię w błąd, musisz umieć rozpoznać ich niezgodny z prawem status. Dlatego, jeśli cokolwiek Cię niepokoi, wstrzymaj się z podpisem.


Wynajem aut to obecnie niezwykle popularna usługa, mniejsza lub większa wypożyczalnia funkcjonuje niemal w każdym mieście. Praktykuje się podstawianie samochodu wynajmującemu w taki sposób, by mógł opuścić lotnisko samodzielnie i rozpocząć przygodę ze zwiedzaniem okolic. Zwłaszcza teraz, gdy w trosce o środowisko naturalne staramy się ograniczać emisję dwutlenku węgla, firmy wypożyczające samochód na minuty cieszą się popularnością.


Do góry