Poznaj Pomorze i jego największe atrakcje

Atrakcje województwa pomorskiego


Jest wielka mnogość ciekawych miejsc położonych na terenie województwa pomorskiego, które przyciągają szerokie grono odwiedzających. Dlatego też planując wakacje czy wyjazd na weekend w nasze okolice warto się przygotować.


Region turystyczny

Województwo pomorskie to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów w Polsce. Turystów przyciągają nie tylko długie, piaszczyste plaże, kilometrami ciągnące się od miejscowości do miejscowości, lecz także organizowane w ciągu całego roku rozmaite wydarzenia sportowe i kulturalne. Właściwością wybrzeża polskiego jest różnorodność turystycznych atrakcji, przyjechawszy zarówno więc osoby dorosłe, jak i dzieci z pewnością znajdą dla siebie odpowiednią, pasywną lub aktywną formę odpoczynku. Pomorze to wiele miejsc dla osób kochających przyrodę i lubiących z nią obcować.


Atrakcje Województwa Pomorskiego - Wypożyczalnia samochodów Exel 1

Baza turystyczna

Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę turystyczną odkrywanie Pomorza jest doskonałym sposobem wypoczywania. Biorąc pod uwagę ciągle ulepszany system dróg na Pomorzu, można doń bez problemu dojechać samochodem albo autobusem. Również obecność lotnisk w Szczecinie i Gdańsku zwiększa możliwości transportu. Inną opcją jest podróż pociągiem ― istnieje linia kolejowa łącząca pomorskie miasta. Wśród oferty noclegów, która w przypadku Pomorza jest ogromna, każdy znajdzie coś dla siebie.


Trójmiejskie zabytki

Obowiązkowym przystankiem w trakcie zwiedzania województwa pomorskiego jest Trójmiasto, które zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, oferując mnóstwo możliwości ciekawego spędzania czasu, przyciąga tłumy turystów, zarówno z Polski, jak i zza granicy naszego kraju. Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Pomnik Obrońców Wybrzeża, Fontanna Neptuna, gdańskie Stare Miasto, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdyni czy Krzywy Domek w Sopocie to niejedyne spośród słynących w świecie lokalizacji.


Atrakcje Województwa Pomorskiego - Wypożyczalnia samochodów Exel 2

Piękne widoki na ruchomych piaskach

Pomorze słynie ze swojej niezwykłej przyrody. Jedną z największych atrakcji krajobrazowych Pomorza stanowi Wydma Łącka, położona w Słowińskim Parku Narodowym, zaliczana do tzw. ruchomych wydm (ruchomych piasków), które są wizytówką naszego regionu. Iście pustynny krajobraz na mierzei jeziora Łebsko i Gardno zapiera dech w piersiach. Nazwa Wydmy Łąckiej pochodzi od wioski Łączka, która została przezeń zasypana około 300 lat temu. Piaskowy masyw sięga obecnie 42 m n.p.m. i dalej się porusza. Pojęcie ruchomych wydm pochodzi właśnie od zjawiska przesuwania się piaskowych form do 10 m rocznie. Panorama wydmowa rozciąga się po horyzont, na jezioro Łebsko lub na Morze Bałtyckie.


Atrakcje Województwa Pomorskiego - Wypożyczalnia samochodów Exel

Wieża widokowa jeziora Łebsko

Wspaniałym miejscem obserwacyjnym może być też wieża widokowa nad jeziorem Łebsko, usytuowana ok. 1 km od miejscowości Kluki. Z wieży rozpościera się piękny widok na panoramę jeziora Łebsko, którą kształtują rozliczne jego zatoczki. Ze szczytu zobaczyć można też nie tylko wspomniane wyżej ruchome wydmy, lecz również te pola wydmowe, które nie są udostępniane turystom.


Rezerwat przyrody Ptasi Raj

Dla miłośników fauny inspirującą wędrówką okazać się może spacer sześciokilometrową trasą przecinającą Rezerwat Przyrody Ptasi Raj, położony na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Istnienie rezerwatu ma swoje początki w 1959 roku, a jego utworzeniu przyświecała idea realizacji ochrony prawnej oraz stworzenia warunków dobrostanu ptactwa wodnego i błotnego. Przez Wyspę prowadzą dwie ścieżki: ornitologiczno–ekologiczna o nazwie Gardnieńskie Łęgi oraz przyrodnicza, biorąca nazwę swą od rezerwatu, Ptasi Raj. Jest to niezwykłe miejsce nie tylko dla znawców ornitologii. Najwięcej rzadkich gatunków ptaków obserwuje się tam jesienią i wiosną.


Akwatyczne motywy w królestwach rozrywki

Pomorze ma szeroką ofertę różnego rodzaju parków rozrywki. Wśród tradycyjnych aquaparków dość popularną jest Panorama Morska Jarosławiec. Na jej terenie znajdują się turnusowe domki wypoczynkowe, baseny wewnętrzne i na wolnym powietrzu, sztuczne rzeki i fale, zjeżdżalnie, bicze wodne, a także SPA i punkty gastronomiczne.


Atrakcje Województwa Pomorskiego - Wypożyczalnia samochodów Exel 3


We Władysławowie otwarto Oceanpark, w którym można doznać immersyjnej iluzji spaceru po dnie oceanu, jak i sfotografować się przy ścianie prawdziwego akwarium o pojemności 10 000 l z rekinami szarymi żyjącymi weń w zgodzie z kilkoma innymi morskimi gatunkami ryb. Park posiada chatkę z kolekcją ryb ręcznie rzeźbionych oraz słynne realistyczne modele zwierząt morskich wykonane w skali ich rzeczywistych rozmiarów, rozstawione na wolnym powietrzu, o których opowie przewodnik: płetwala błękitnego, fokę, rekina, pingwiny. Jest to wartościowe przeżycie dla dzieci. Dodatkową zaletą miejsca są place zabaw, wesołe miasteczko i ścianka wspinaczkowa, a także liczne restauracje i knajpki.


Parkiem rozrywki znanym na całą Polskę jest zlokalizowana w Strzelinku k. Słupska Dolina Charlotty, której centrum — hotel SPA ― zaprojektowano w cegle i stylu nawiązującym do neoklasycznych tendencji brytyjskiej architektury początków XX w. Główne atrakcje parku to kameralne ZOO Charlotta, fokarium z bardzo przyjaźnie nastawionymi do ludzi fokami, park linowy, domki usytuowane na drzewach i wyspach, oferujące atrakcje ludyczne i kulinarne oraz wioska mongolska.


Jeszcze innym miejscem, w którym można podglądać zwierzęta wodne jest Akwarium Gdyńskie o profilu popularyzatorskim i edukacyjnym, które ostatnimi czasy przeszło renowację i znacznie ulepszyło ofertę pod względem poznawczym. Zamieszkuje w nim ponad 1600 prawdziwych zwierząt wodnych i wodno–lądowych, reprezentujących około 200 gatunków, z wód polskich oraz egzotycznych. Można zobaczyć markiza, arotrona nakrapianego, jednorożka chwastniczka, konika morskiego i rafy koralowe. Są i sale z makietami rzeźby terenowej i ekspozycjami modeli zwierząt; można wykupić zajęcia dydaktyczne.


Muzea

Ostatnia dekada wywarła pozytywny wpływ na działalność muzealną Pomorza. Przykładem stosunkowo nowej inicjatywy z 2015 roku może być Muzeum Emigracji w Gdyni, pierwsze w kraju poświęcone historii emigracji polskiej. Jego założenie zainspirowała wola wzajemnego poznawania się i integracji rodaków żyjących w Polsce i za granicą. Muzeum dokumentuje ciekawe historie wyjazdów i losów polskich emigrantów na świecie, zarówno postaci anonimowych, jak i znanych osobistości. Mieści się w historycznym gmachu Dworca Morskiego.


Muzeum Marynarki Wojennej - Wypożyczalnia samochodów Exel


Wyrazem tendencji popularyzatorskich ostatnich lat jest też otwarcie w 2010 roku Muzeum Saperskiego Explosive, w którym prezentowane są zbiory specjalistycznej firmy saperskiej Explosive. Oferuje ona spory zakres ekspozycji sprzętu saperskiego oraz sfery przedmiotowej działania saperów, to jest różnego typu bomb i min, a także amunicji. Jest to miejsce dla poszukiwaczy ciekawych historii i militariów.


Nie każdy wie o dokonanym na wyspie Wolin archeologicznym odkryciu plemienia Wolinian i ich osady miejskiej z okresu między VI a XII w. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego w Wolinie. Wystawa Śladami wczesnośredniowiecznego Wolina – Winety – Jomsborga ukazuje dzieje miasta i jego mieszkańców w okresie wczesnośredniowiecznym. Prezentuje zabytki z wykopalisk, a także rekonstrukcje życia miejskiego przedstawiające rzemieślnictwo, handel, uroczystości okolicznościowe i system religijny. Druga wystawa dotyczy okresu starożytnego. Dumą muzeum jest znaleziony harpun z epoki kamienia i figurka boga Świętowita z czterema twarzami.


***

Podróżując na terenie Pomorza możesz zaplanować i urządzić wiele tematycznych wycieczek — szlakiem wytyczonym przez pozostałości po prehistorycznych mieszkańcach naszych ziem lub po II wojnie światowej. Jesteśmy zdania, że niepodobna nasycić się informacyjnie w trakcie jednego urlopu.

Do góry