Poznaj Trójmiasto i wszystkie jego atrakcje

Zwiedź Gdańsk, Gdynię i Sopot wynajętym samochodem

Spędzając wakacje na Pomorzu, nie sposób nie zwiedzić Trójmiasta, które oferuje ogromną ilość ciekawych miejsc i sposobów spędzania wolnego czasu, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych oraz dla młodzieży. Bardzo istotny jest wybór dobrego środka transportu, bo z uwagi na rozległy teren Trójmiasta okazuje się on niezbędny.


Dostępne formy przemieszczania się po Trójmieście

Podróżując po Trójmieście, można korzystać z różnego rodzaju transportu. Ze względu na ciągle poprawiającą się dostępność dróg, do Trójmiasta można bez problemu dojechać samochodem bądź autobusem. Bardzo wygodne są również lotniska w Szczecinie i Gdańsku. Innym rozwiązaniem jest podróż pociągiem; istnieje linia kolejowa łącząca pomorskie miasta. Popularna w Trójmieście jest podróż Szybką Koleją Miejską (SKM), a połączeniem transportu z przyjemnością są podróże tramwajami wodnymi (inaczej niż w przypadku większości minirejsów statkami, umożliwiają spędzenie dłuższego czasu na lądzie w miejscu docelowym i nie zawsze obejmują powrotny kurs). Obecnie jednak ze względu na dobry stan dróg trójmiejskich, oszczędność czasu, a w wielu przypadkach również pieniędzy, spore grono osób wybiera podróżowanie samochodem, które pozwala na całkowicie samodzielne planowanie podróży. Uniezależnia ono od rozkładów jazdy, daje możliwość zatrzymania się w dogodnym momencie na czas tak długi, jaki nam odpowiada. To duży plus, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci. Dodatkowo, z uwagi na szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na samochody do wynajęcia na wakacje. Firmy oferują więc elastyczne i zindywidualizowane warunki umów, co pozwala na dobór odpowiedniego auta. Koszt najmu zależy od marki samochodu, jego wielkości, czasu najmu, a także dodatkowego wyposażenia. Obecna różnorodność ofert powoduje, że każdy znajdzie samochód na własną kieszeń, dostosowany do jego potrzeb.


Zadbaj o to jeszcze przed wyjazdem

Wybierając się na wycieczkę po Trójmieście wynajętym samochodem warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Po pierwsze, przydaje się dobra mapa z zaznaczonymi atrakcjami. Dobrze, jeśli zawarte są w niej informacje o miejscach parkingowych. Po drugie, planując zwiedzanie należy wziąć pod uwagę godziny otwarcia danych atrakcji, żeby nie marnować czasu na czekanie. Dużym atutem Trójmiasta jest sieć punktów informacyjnych, w których możemy uzyskać pomoc w przypadku zgubienia się, a także wiele cennych informacji i rad na temat ciekawych miejsc w regionie.


Bardzo bogata oferta atrakcji

Każde z naszych miast ma miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Należą do nich z pewnością: Fontanna Neptuna w Gdańsku, słynny Żuraw przy stoczniowych dźwigach, okręt „Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza” zacumowane w gdyńskim porcie oraz Molo w Sopocie, na którym co roku odbywają się liczne imprezy i koncerty. Jest to jednak jedynie mała część tego, co możemy, a nawet powinniśmy zobaczyć w Trójmieście. Dla osób młodych, głodnych zabawy oferuje ono różnego rodzaju kluby i dyskoteki. Dla wszystkich zwiedzających dobrym miejscem na chwilę odpoczynku są z pewnością piękne plaże. Natomiast dla smakoszy otwarte są liczne restauracje i knajpki z regionalną kuchnią. Trójmiasto ma bogatą ofertę atrakcji stałych oraz różnego rodzaju wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych, praktycznie przez cały rok.


Co warto zobaczyć w Gdańsku?

W Gdańsku ważne zabytki skupione są w sercu starówki, mianowicie przy tak zwanej Drodze Królewskiej, wiodącej od Bramy Wyżynnej na Długi Targ, przy wpadających doń uliczkach oraz na Długim Pobrzeżu, ciągnącym się wzdłuż Motławy. Jeśli zwiedzanie rozpoczynasz właśnie od centrum miasta, jako pierwszy punkt docelowy najlepiej wybierz wspomnianą Bramę Wyżynną, która otwiera Królewski Trakt. Ten zaś zaprowadzi Cię w końcu aż do Bramy Zielonej, najstarszej prawdopodobnie z gdańskich bram wodnych i najbardziej reprezentatywnej dla holenderskiego manieryzmu, który w Gdańsku okazał się bardzo nośny. Ma w niej siedzibę Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej. Można tam kupić mapy i przewodniki lub uzyskać wskazówki dotyczące Twoich dalszych kroków. Bursztynowe wyroby rękodzielnicze z czasów od neolitu do wczesnego średniowiecza oraz XVI-wiecznego gospodarczego rozkwitu Gdańska zatrzymują wielu zwiedzających w Muzeum Bursztynu usytuowanym tuż obok, w Zespole Przedbramia, czyli najważniejszej części miejskich fortyfikacji: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Wieża Więzienna posłuży Ci, jeśli zechcesz, za punkt widokowy.


Trasa może zająć Ci nawet kilka godzin, zanim bowiem dotrzesz aż tam, będziesz mieć sposobność obejrzenia wielu ciekawych obiektów. Wzrok Twój zatrzyma z pewnością Złota Brama, powstała w roku 1612, nazywana też bardziej źródłowo Bramą Długouliczną, tak samo jak wcześniej usytuowana tam brama gotycka z XIV wieku. Kontrastuje z nią ciemna cegła Dworu Bractwa św. Jerzego wybudowanego na planie charakterystycznego kwadratu, w stylu flamandzkim, z barokową wieżą.


Zwiedzaj Gdańsk - Wypożyczalnia samochodów Exel


Pośród odrestaurowanych kamieniczek w tej okolicy widać czerwoną elewację Domu Uphagena przy ulicy Długiej. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ma tam swoją placówkę. Chcąc teraz szukać Pomnika Neptuna powinieneś zlokalizować w niedalekim sąsiedztwie fontanny renesansową fasadę Dworu Artusa, Stary Dom Ławy i Nowy Dom Ławy. W oknie tego ostatniego codziennie o godzinach pierwszej, trzeciej i piątej po południu ukazuje się przechodniom Panienka z Okienka, ucharakteryzowana na XVII-wieczną młodą damę kobieta. W panoramie dominuje Ratusz Głównego Miasta ze złoconym posągiem króla Zygmunta Augusta na szczycie hełmu wieży liczącego w pionie 80 metrów.


Schodząc Zieloną Bramą w kierunku Motławy, podejmiesz decyzję, co będziesz robić dalej. Dostrzegłszy zarys najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie, czyli słynnego Żurawia, warto podejść bliżej. Mieszczący się wewnątrz Ośrodek Kultury Morskiej, prezentuje interaktywną wystawę stałą Ludzie, Statki, Porty, zdolną zainteresować morzem różne grupy wiekowe.


Kolejnym punktem wyprawy po Gdańsku może być Centrum Hewelianum, w którym wraz z dziećmi można zostać uczestnikiem interdyscyplinarnych gier i zabaw geograficzno-historycznych. Fort Góry Gradowej w Gdańsku sam w sobie jest zresztą wart odwiedzenia jako zabytek i obserwatorium.


Sympatią odwiedzających cieszy się również ZOO w Gdańsku, obecnie największe w Polsce. Zamieszkuje w nim ponad 130 gatunków egzotycznych zwierząt, takich jak koroniec plamoczuby, heloderma arizońska, tarantula różowa, rzekotka żabia, fennek, foka szara, eland i kapibara. Ostatnio parkowanie przy ZOO można też opłacić zdalnie.


Dla fanów sportu i imprez masowych miasto oferuje słynny złocisty Stadion Energa Gdańsk oraz Ergo Arenę, usytuowaną już na granicy Gdańska i Sopotu. W tej drugiej poza meczami piłkarskimi organizowane są koncerty i pokazy pirotechniczne, przede wszystkim dostępne zaś są gokarty elektryczne, gokarty zewnętrzne, paintball elektroniczny, bungee, kolej tyrolska oraz tor wrotkarski. To największy park rozrywki w Trójmieście, jeden z największych w Europie. Atutem obu obiektów sportowych jest dobry dojazd i dużo miejsca wokół.


Wyjątkowym miejscem na muzealnej mapie naszej Ojczyzny jest Europejskie Centrum Solidarności, w którym na przeżycia i przyswojenie zaskakujących niekiedy informacji o historii Wybrzeża i ruchu robotniczym należy dać sobie czas i nieco przestrzeni. Już zewnętrze nawiązujące architekturą do Stoczni Gdańskiej i upływu czasu rzuca zwiedzającym wyzwanie.


Wiele i innych miejsc wartych obejrzenia również na obrzeżach miasta, dlatego przed rozpoczęciem wycieczki po przepięknym Gdańsku najlepiej zaopatrzyć się w informacje i dokładnie ją zaplanować.


Co warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia przyciąga odwiedzających specyfiką swych zabytków, a także prestiżem kulturalnych imprez. Skromna kiedyś osada, licząca po wojnie około 1000 mieszkańców, w ciągu dwóch dekad przeistoczyła się Gdynia w przemysłowy, słynący w świecie port żeglugowy. Impulsem do jej rozwoju był całkowity brak portu na przyznanym Polsce skrawkowi wybrzeża. A dalej, katalizatorem dla rozwoju miasta stało się powstanie ― stoczni remontowej i portu wojennego.


Co warto zobaczyć w Gdyni Exel

To dziś obowiązkowe przystanki zagranicznych wycieczek. Organizowany przez Żeglugę Pasażerską rejs po zatoce pozwala na okamgnienie zatrzymać wiatr historii. Tworzą ją nie tylko widoki, lecz również przewodnicy oraz ich opowieść. Stocznię morską w Gdyni przekazano do użytku w roku 1922, by wybudować w niej następnie ponad 600 statków. Od 2009 roku jest w stanie likwidacji. Port Marynarki Wojennej Gdynia nad Zatoką Gdańską istniejąc zaś od 1923 jest trzecim pod względem wielkości portem morskim w Polsce, po Gdańsku i Szczecinie.


Gdynię nazywa się Białą Gdynią, bo uderzającą cechą osobliwie jednolitej architektury miejskiej jest dominanta bieli w elewacji, już to współcześnie stylizowanej marynistycznie, już to zachowanej. Miejscem, którego w Gdyni nie sposób ominąć, jest słynny Skwer Kościuszki, łączący Molo Południowe z ulicą Świętojańską. To lubiana trasa spacerów: w drodze obejrzeć można muzealne statki, żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt „Błyskawicę”, zwiedzić Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie. Alternatywnym szlakiem jest Bulwar Nadmorski, którym do Polanki Redłowskiej dojdziemy ze Śródmieścia. W Marinie Gdynia, największym porcie jachtowym na polskim wybrzeżu, zobaczysz natomiast statki prywatne. Rokrocznie organizowane są tam imprezy żeglarskie, jak również nurkowe — Targi „Wiatr i Woda” i Gdynia Saling Days.


Oddalone od śródmieścia Orłowo jest bardzo malownicze. Skupia takież zabytki architektury XIX-wiecznej i przełomu wieków: zajazd Adlerhorst, Dom Kuracyjny, Domek Żeromskiego. Klif orłowski widoczny z molo jest ciągle podmywany, wskutek czego obrywa się i wycofuje w głąb lądu pod naporem morza. Z każdym sezonem staje się coraz bardziej widowiskowy i monumentalny.


Gdynia poza atrakcjami ściśle związanymi z morzem posiada również inne. Bodaj największą z nich stanowi Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, prezentujący co rok we wrześniu dokonania twórców kinematografii polskiej i przyznający za najlepsze nagrodę, jaką są Złote Lwy. Muzeum Miasta Gdyni gromadzi kilkadziesiąt tysięcy eksponatów, takich jak fotografie postaci zasłużonych dla miasta, znanych i mniej znanych, notatki prasowe z wydarzeń, plakaty, mapy, pocztówki, księgi pamiątkowe, niekiedy dzieła sztuki. Są one źródłem wiedzy o przeszłym życiu miasta i jego mieszkańców.


Poznaj również Sopot


Trzecie z naszych miast łączy spokój uzdrowiska i wielkomiejskie zalety. Znane jest przede wszystkim ze słynnego molo. Uznawane jest ono za główny sopocki artefakt, historia datuje jego początki w wieku XIX, aktualnie zaś jest ono najdłuższym molo w Europie zbudowanym z drewna. Podjęło wiele restauracji i klubów, które chętnie podejmą Ciebie. W czasie przechadzki powrotnej pozwala oglądać sopocką panoramę.


Zwiedzanie Sopotu wypożyczalnia samochodów Exel


Równie kultowym miejscem jest deptak Sopotu, czyli Monte Cassino. Prowadzi do mola od głównej ulicy (aleja Niepodległości). Wśród barów, kawiarni i restauracji na Monte Cassino znajdziesz Krzywy Domek, którego architektura rzuca wyzwanie pojęciu płaszczyzny. Na liście ogłoszonej przez Portal Village of Joy uzyskał on miejsce pierwsze wśród najdziwniejszych budynków na świecie. Dla amatorów wodnego szaleństwa jest Aquapark Sopot z jego basenami, saunami oraz zjeżdżalniami. To miejsce dobre dla rodzin z dziećmi; gdy nie dopisze pogoda, można tam pojechać, by choćby... zagrać sobie w kręgle i oddać się konsumpcji.


***

Trójmiasto przechowuje swoją trudną, zaskakującą historię, broni piękna przyrody, beztroski letnich dni i niezapomnianych związków trzech miast. Dużym ich atutem jest dobrze zaprojektowana infrastruktura drogowa, która pozwala na swobodę przemieszczenia się między miastami, zarówno środkami komunikacji miejskiej, jak i samochodem, a także rowerem. W miastach tych można również samochód wypożyczyć, co jest znacznym udogodnieniem dla zwiedzających.


Do góry