Poznaj samochody, które najczęściej są wypożyczane

Jakie samochody są najczęściej wypożyczane?


W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie klientów, na rynku powstaje coraz więcej firm oferujących wynajem samochodów. Ze względu na rozbudowany rynek, szeroką ofertę i sposobność jej personalizacji, można znaleźć odpowiednią dla siebie, dopasowaną do indywidualnych oczekiwań. Ceny i oferowane pojazdy mogą w zależności od firmy różnić się zasadniczo.


Popularne klasy i marki

Obecnie tak w Polsce, jak w innych krajach Europy, wynajmowane są najczęściej samochody miejskie. Wyjątkowi okazują się ― Włosi, którzy gustują w samochodach mini. Z pewnością zainteresowanie wynajmem kabrioletów spada i stanowi 3% interakcji między klientem a wypożyczalnią. Klasy samochodów chętnie wynajmowanych w Polsce to: miejska, mini, kompaktowa, SUV, średnia, vany osobowe, kabriolety, średnia wyższa, wyższa i premium (prezentowana kolejność odpowiada porządkowi preferowania poszczególnych klas). Jeżeli zaś chodzi o marki, to z pewnością liderem w Polsce jest Ford: spośród statystycznych dziesięciu wynajmowanych aut sześć jest właśnie fordem. Wśród samochodów klasy mini największym powodzeniem cieszy się Fiat 500. Cenione w Polsce są również Volkswagen, Nissan, Toyota. Wśród samochodów klasy ekonomicznej najpopularniejsze są Volkswagen Polo, Renault Clio i Ford Fiesta; w klasie mini wspominany wyżej Fiat 500, a także Fiat Panda i Hyundai i10; w klasie zaś kompaktowej Ford Focus, Volkswagen Golf i Opel Astra.


Często wypożyczane modele aut - Exel

Najem krótko- i długoterminowy

W kwestii najmu i preferencji rynkowych jego typ wiele waży: czy jest to najem krótkoterminowy, czy długoterminowy. W zakresie flot, które z istoty rzeczy wynajmowane są na czas dłuższy, sporym zainteresowaniem w Polsce cieszą się Ford Focus i Ford Mondeo, dwa Volkswageny, Passat i Golf, a także modele Toyoty i Opla. W poszczególnych krajach czynniki popularności wynajmowanych marek samochodów flotowych kształtują się bardzo swoiście, na przykład Francuzi w kwestii motoryzacji preferują narodowe koncerny i prym wiodą Peugeot i Renault.


Regionalne upodobania

Często wypożyczane modele aut - Exel 1


Analizując dostępne dane statystyczne, możemy dojść do wniosku, że popularność marek wypożyczanych aut wręcz zależy od państwa, a nawet regionu. W Polsce inne modele modne są na Pomorzu, a inne na Podkarpaciu. Klienci skupiają się na tym, by wypożyczony samochód dobrze pracował w lokalnych warunkach drogowych, które potrafią bardzo się różnić. Na preferencje kierowców wpływa też zapewne społeczny dowód słuszności i sugerują się wyborami tych, których widują na ulicach lub znają. W Polsce najczęściej wybierane są rodzinne, wygodne samochody, natomiast we Włoszech przeciwnie: małe, praktyczne do jazdy w mieście auta klasy mini, a przecież nie są Włosi nacją nierodzinną. Jakkolwiek decyzje Klientów powinny być zawsze skrupulatnie analizowane przez każdą szanującą się wypożyczalnię i salon sprzedaży.


Do góry