Poznaj Trójmiasto i wszystkie jego atrakcje

Zwiedź Gdańsk, Gdynię i Sopot wynajętym samochodem

 

Planując wyjazd na wakacje na Pomorzu, nie sposób nie zwiedzić Trójmiasta, które oferuje ogromną ilość ciekawych miejsc i sposobów spędzania wolnego czasu zarówno dla rodzin z dziećmi, osób starszych jak i młodzieży. Ze względu na liczne atrakcje w Trójmieście przed wyjazdem zaleca się zaplanować co chcemy zwiedzić i ile czasu możemy przeznaczyć na naszą wycieczkę. Bardzo istotny jest również wybór dobrego środka transportu bo z uwagi na rozległy teren Trójmiasta okazuje się on niezbędny.

 

Dostępne formy przemieszczania się po Trójmieście

 

Podróżując po Trójmieście można korzystać z różnego rodzaju transportu. Ze względu na ciągle poprawiający się stan i ilość dróg, do Trójmiasta można bez problemu dojechać samochodem bądź autobusem. Bardzo wygodne są również lotniska obecne w Szczecinie i Gdańsku. Inną opcją jest podróż pociągiem, istnieje linia kolejowa łącząca miasta na Pomorzu. Popularna w Trójmieście jest podróż tak zwaną SKM czyli Szybką Koleją Miejska, a połączeniem transportu z przyjemnością z pewnością są podróże statkami czy tramwajami wodnymi. Jednak obecnie ze względu na dobry stan dróg w tym rejonie, oszczędność czasu i w wielu przypadkach również pieniędzy spore grono osób wybiera podróżowanie samochodem, które pozwala na samodzielne planowanie podróży. Podróżowanie samochodem, uniezależnia nas od rozkładów jazdy autobusów i pociągów, daje nam możliwość zatrzymania się w dogodnym dla nas momencie na czas tak długi jak nam odpowiada. Jest to duży plus, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci. Dodatkowo z uwagi na szeroki wachlarz ofert z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na samochody do wynajęcia na wakacje. Firmy wynajmujące samochody oferują elastyczne warunku umowy i indywidualne oferty dla poszczególnych klientów, co pozwala na dobór odpowiedniego auta. Koszt najmu zależy od marki samochodu, jego wielkości, czasu najmu, a także dodatkowego wyposażenia. Obecna różnorodność ofert powoduje, że każdy znajdzie samochód na własną kieszeń, dostosowany do jego potrzeb. Również w Trójmieście jest wiele wypożyczalni samochodów.

 

Zadbaj o to jeszcze przed wyjazdem

 

Wybierając się na wycieczkę po Trójmieście wynajętym samochodem warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Po pierwsze niezbędna będzie dobra mapa z zaznaczonymi atrakcjami. Dobrze również, aby zawarte były w niej informacje o miejscach parkingowych. Po drugie planując zwiedzanie należy wziąć pod uwagę godziny otwarcia danych atrakcji, żeby nie marnować czasu na czekanie. Dużym atutem Trójmiasta jest cała sieć punktów informacyjnych, w których możemy uzyskać pomoc w przypadku zgubienia się, a także wiele cennych informacji, wskazówek i rad na temat ciekawych miejsc tego regionu.

 

Bardzo bogata oferta atrakcji

 

Oczywistym faktem jest, że na Trójmiasto składają się Sopot, Gdańsk i Gdynia. Każde z tych miast ma miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Należą do nich z pewnością: gdańska fontanna Neptuna, słynny Żuraw stoczniowych dźwigów w Gdańsku, sopockie molo, na którym co roku odbywają się liczne imprezy i koncerty, okręt „Błyskawica” czy żaglowiec "Dar Pomorza". Jest to jednak jedynie mała część tego co możemy, a nawet powinniśmy zobaczyć w Trójmieście. Dla osób młodych, głodnych zabawy Trójmiasto oferuje różnego rodzaju kluby i dyskoteki. Dla wszystkich zwiedzających dobrym miejsce na chwile odpoczynku są z pewnością piękne plaże. Natomiast dla smakoszy kuszące na pewno będą liczne restauracje i knajpy z regionalną kuchnią, oferujące przepyszne świeże ryby. Uogólniając Trójmiasto ma bogatą ofertę atrakcji stałych oraz różnego rodzaju wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych praktycznie przez cały rok.

 

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

 

Zaczynając zwiedzanie od Gdańska należy pamiętać, iż miasto to uchodzi za najbogatsze w zabytki, które w większości skupione są przy najbardziej reprezentacyjnym miejscu tak zwanej Drodze Królewskiej oraz przy uliczkach do niej przyległych i deptaku nad Motławą. Droga Królewska to główna trasa turystyczna, prowadząca od Bramy Wyżynnej przez ulicę Długą na Długi Targ. Nazwa tej trasy najprawdopodobniej pochodzi od uroczystych wjazdów monarchów do miasta zapoczątkowanych w II połowie XV wieku.

 

Deptak nad Motławą natomiast jak sama nazwa wskazuje ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Motławy, gdzie występują charakterystyczne dla tego miejsca bramy wodne. W związku z architekturą jaką można obserwować na tym deptaku dawna jego nazwa to Długi Most.

 

W przypadku gdy nasze zwiedzanie rozpoczynamy od centrum Gdańska, jako pierwszy punkt najlepiej wybrać słynną Bramę Wyżynną, która otwiera właśnie Drogę Królewską i prowadzi do Bramy Zielonej. Tam działa Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej, gdzie można nabyć mapy, przewodniki, a także uzyskać cenne informacje i wskazówki dotyczące zwiedzania miasta. Nieopodal możemy zobaczyć zespół Wieży Więziennej i Katowni czy słynny Barbakan Gdański, a w nim Muzeum Bursztynu, najpiękniejszego kamienia na Pomorzu. Wspomniana wcześniej Złota Brama powstała w roku 1612, wcześniej na jej miejscu zlokalizowana była brama gotycka z XIV wieku zwana Bramą Długouliczną. W sąsiedztwie Bramy Złotej stoi Dwór Bractwa św. Jerzego. Liczne imprezy kulturalne i koncerty organizowane są w niedalekim sąsiedztwie Barbakanu czyli na Targu Węglowym.

 

Punkt widokowy, z którego możemy zobaczyć wspaniały widok na całą Drogę Królewską znajduje się tuż za Złotą Bramą. Widok urozmaicają odrestaurowane kamieniczki oraz liczne nawiązania architektoniczne do gotyku. Jedną z najbardziej urokliwych kamienic w tej okolicy z pewnością jest Dom Uphagena, przy ulicy Długiej, w którym mieści się oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Jeżeli chodzi o elementy gotyckie w architekturze bez wątpienia możemy do nich zaliczyć Ratusz Główny Miasta. Jest to monumentalna budowla, której hełm wieży ma wysokości 80 metrów, a znajdujący się na nim metalowy, złocony posąg króla Zygmunta Augusta zapiera dech w piersiach. Wspominany wcześniej Pomnik Neptuna, przez wielu traktowany jako serce Gdańska, znajduje się na terenie dawnego traktu kupieckiego, który ciągnie się przez cały Długi Targ do ulicy Długiej. Atrakcjami znajdującymi się w niedalekim sąsiedztwie fontanny są Dwór Artusa, Złota Kamienica i Nowy Dom Ławy, z okna którego codziennie o godz. 13:00, 15:00 oraz 17:00 wygląda do przechodniów tzw. „Panienka z okienka". Jest to ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę, młoda kobieta. Tego typu atrakcje wprowadzają zwiedzającego w prawdziwie historyczny klimat tego miasta.

 

Ciekawym zabytkiem jest najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie czyli słynny Żuraw, uznawany za jeden z głównych symboli Gdańska. Oprócz wymienionych wyżej miejsc z pewnością należy odwiedzić Ośrodek Kultury Morskiej, w którym zarówno dzieci jak i dorośli poczują magię morskiej przygody. Interaktywna wystawa "Ludzie, Statki, Porty" w doskonały sposób odzwierciedla jak wygląda życie na morzu. Kolejnym punktem wyprawy po Gdańsku może być Centrum Hewelianum, w którym można dokonywać doświadczeń w Laboratorium Pana Kleksa, przejść się przez 7 kontynentów na wystawie "Dookoła Świata", a także przenosić się w przeszłość w ramach wystawy "Wehikuł Czasu".

 

Dużą popularnością cieszy się również ZOO w Gdańsku, jest to miejsce idealne na rodzinny wypad czy wycieczkę z grupą znajomych. Zamieszkuje tam około 200 gatunków egzotycznych zwierząt, takich jak: hipopotamy karłowate, lwy, słonie, wilki grzywiaste.

 

Dla fanów sportu Gdańsk również ma coś do zaoferowania, a mianowicie Ergo Arena, który zachwyca swoimi gabarytami. Na tym stadionie nie tylko odbywają się mecze piłkarskie, ale organizowane są liczne koncerty i imprezy takie jak pokazy pirotechniczne. W większości stadionowe atrakcje skupione są w strefie o nazwie Fun Arena, której wielkość to około 9 tys. metrów kwadratowych. Jest to największy park rozrywki w Trójmieście i jeden z największych w Europie. Stadion ten zapewnia mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, młodzieży, rodzin jak i seniorów. Można do nich zaliczyć między innymi: gokarty elektryczne, tor gokartowy zewnętrzny, paintball elektroniczny, kolej tyrolska, tor wrotkarski, bungee jumping i wiele, wiele innych. Dla fanów piłki nożnej idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu będzie w pewnością Muzeum Legii Gdańsk, natomiast dla fanów pięknych widoków punk widokowy. Na terenie stadionu znajduje się również wiele restauracji i klubów. Istnieje możliwość organizowania imprez firmowych i różnego rodzaju eventów na specjalne okazje. Stadionu Energa Gdańsk może zazdrościć każde miasto w Polsce. Dodatkowym atutem jest dobry dojazd i dużo miejsca dla samochodów.

 

Miejscem, w którym ze względu na mnogość atrakcji można spędzić cały dzień jest bez wątpienia ECK czyli Europejskie Centrum Kultury. Jest to ważne miejsce na muzealnej mapie Polski. Tematyka jest podana w przystępny sposób, dlatego wybrać się tam może każdy. Już sam budynek robi wrażenie, głównie poprzez elewację przypominającą pordzewiałą blachę. Każdy powinien zwiedzić to miejsce. Bardzo zaskakujące doświadczenie. Przystępne ceny biletów. Nowoczesne miejsce w historii naszej ojczyzny.

 

Podsumowując w Gdańsku jest morze atrakcji. Już sama architektura miasta, która łączy różne style, a mianowicie gotycki, renesansowy i barokowy zapiera dech w piersiach. Najważniejsze, a zarazem najbardziej popularne zabytki, znajdują się na Głównym i Starym Mieście. Jednak jest wiele miejsc wartych obejrzenia również na obrzeżach miasta. Dlatego też najlepiej przed rozpoczęciem zwiedzanie tego pięknego, mającego długą i ciekawą historię miasta zaopatrzyć się w mapę i przewodnik, bądź udać do jednego z wielu punktów informacji i dokładnie zaplanować wycieczkę.

 

Co warto zobaczyć w Gdyni?

 

Kolejnym miastem z trzech wchodzących w skład omawianego Trójmiasta jest Gdynia, która zachęca do zwiedzania dużą ilością zabytków, a także szeregiem imprez kulturalno - rozrywkowych. Obecnie w mieście realizowane są duże inwestycje biznesowe, które przyciągają przedsiębiorców z całego świata. Gdynia, niegdyś niewielka wieś w ciągu 20 lat przeobraziła się w nowoczesne, znane na całą Europę miasto portowe. Największe budynki miasta znajdują się w centrum, przy ulicach Świętojańskiej czy 10 lutego. Charakterystyczną cechą dość zróżnicowanej architektury Gdyni są budynki z elewacją w kolorze białym, stąd nazwa często używana do określenia tego miasta - „Biała Gdynia”. Największe znaczenie dla tak szybkiego rozwoju tego miasta miała budowa portu wojennego oraz stoczni remontowej – obligatoryjne punkty każdego turysty.  Port ten powstał w 1923 roku i jest trzecim co do wielkości portem morskim w Polsce (po Gdańsku i Szczecinie). Stocznia Gdyńska powstała natomiast w 1922 roku i podczas swojej działalności wyprodukowała ponad 600 statków. Od 2009 roku jednak jest w stanie likwidacji, skończyła swoją działalność produkcyjną.  Doskonałą rozrywka związaną właśnie z tymi historycznymi miejscami jest rejs statkiem po Porcie, Stoczni oraz Porcie Marynarki Wojennej w Gdyni. Podróż urozmaicają nie tylko piękne widoki ale również ciekawe opowieści przewodników.

 

Innym miejsce, którego nie sposób przegapić zwiedzając Gdynię jest słynny Skwer Kościuszki, nieopodal wspomnianej wyżej ulicy Świętojańskiej, czyli ulubione miejsce spacerów zarówno mieszkańców Gdyni jak i turystów. Podczas spaceru podziwiać można słynny żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt „Błyskawicę”, oba teraz pełniące funkcje muzealne, a także zwiedzić Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie. Dodatkowo na Skwerze Kościuszki organizowane są koncerty, festyny i wiele innych imprez, swego czasu miał tam miejsce słynny na całą Europę Open'er Festiwal. Ciekawą opcją na spędzenie czasu jest również rejs po zatoce organizowany przez Żeglugę Pasażerską, podczas którego można podziwiać piękne widoki. Idealnym miejscem dla spacerowiczów jest bez wątpienia również Bulwar Nadmorski, mający około 1500 metrów długości, którym dojdziemy ze śródmieścia do Polanki Redłowskiej.

 

Również Molo Południowe, zlokalizowane na końcu Skweru Kościuszki jest miejscem wartym obejrzenia, właśnie tam znajdują się „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. Różnego rodzaju statki podziwiać można również na Gdyńskiej Marinie, największym i najnowocześniejszym porcie jachtowym na polskim wybrzeżu, przy którym cumują piękne, widowiskowe jachty. Co roku organizowane są tam liczne, niektóre znane na cały świat imprezy żeglarskie, a także nurkowe, między innymi: Targi Wiatr i Woda, Gdynia Saling Days czy zloty największych żaglowców na świecie oraz wiele innych. W sąsiedztwie Mariny znajduje się kilka klubów żeglarskich, w których można poznawać tajniki żeglowania czy odbyć odpowiednie kursy żeglarskie. Miejsce to przyciąga nie tylko polskich ale również zagranicznych żeglarzy.

 

Gdynia poza atrakcjami ściśle związanymi z morzem posiada również zupełnie inne, niezwykłe miejsca. Przykładem może być Centrum Nauki Experyment, które łącząc naukę i zabawę staje się świetną formą spędzania czasu wolnego. Interaktywne wystawy i różnego rodzaju warsztaty są bogatym doświadczeniem zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 

Będąc w Gdyni nie sposób pominąć Muzeum Miasta Gdyni, w którym zgromadzono kilkadziesiąt tysięcy obiektów muzealnych takich jak: fotografie, pocztówki, plakaty, mapy czy dzieła sztuki. Są one źródłem wiedzy o przeszłym i aktualnym życiu miasta i jego mieszkańców. Muzeum to pozwala poznać historię, zwyczaje i kulturę Gdyni.

 

Kolejnym ciekawym muzeum gdyńskim jest Muzeum Motoryzacji, w którym możemy zobaczyć przepiękne samochody i motocykle z okresu międzywojennego. Dodatkowo wystawa zawiera różnego rodzaju przedmioty, związane z historią motoryzacji i sportów motorowych. Duże wrażenie robi praktycznie idealny stan techniczny samochodów i motocykli.

 

Miejsce oddalonym nieco od śródmieścia jest Orłowo uważane za jedne z najładniejszych okolic tego regionu. Znajduje się tam wiele ciekawych zabytków, na przykład: zajazd Adlerhorst, Hotel Orłowo, Dom Kuracyjny, domek Żeromskiego. W Orłowie można spacerować po pięknym molo o długości 180 metrów, z którego można podziwiać klif orłowski czyli urwisty brzeg, który jest ciągle podmywany, na skutek czego wycofuje się pod naporem morza. Klif ten z każdym sezonem staje się coraz bardziej widowiskowy i monumentalny, widok ten zapiera dech w piersiach.

 

Wspomniany wcześniej festiwal Open'er, obecnie ze względu na bardzo duże zainteresowanie organizowany jest na terenie lotniska Marynarki Wojennej w Babich Dołach i przyciąga tłumy ludzi z całego świata. Mnóstwo artystów, kilka scen, wiele innych atrakcji i zabawa do białego rana – to właśnie zapewnia nam ten festiwal.

 

Z uwagi na piękne widoki, ciekawe muzea, huczne imprezy i wiele, wiele innych interesujących i zachwycających atrakcji Gdyni jest to miejsce magiczne, w którym każdy z nas powinien chociaż raz w życiu się znaleźć, a wielu wraca tam co roku.

 

Poznaj również Sopot

 

Trzecie z miast Trójmiasta znane jest przede wszystkim ze słynnego sopockiego molo, które powstało w początkach wieku XIX. Uznawane jest ona za główny symbol tego miasta, obecnie jest najdłuższym drewnianym molem w Europie. Molo mierzy pół kilometra, a podczas spaceru można oglądać panoramę Sopotu. Na molo jest wiele knajp i restauracji, dlatego też spędzić tam można kilka godzin podziwiając piękne widoki i ciesząc się morską bryzą.

 

Poza słynnym molo równie znanym miejscem jest główna ulica Sopotu, Monte Cassino, która prowadzi od głównej arterii do sopockiego mola. Wzdłuż niej zlokalizowanych jest dziesiątki barów, restauracji i kawiarni, a także słynny na całą Europę Krzywy Domek. Sopot jest wyjątkowym miejscem ze względu na fakt, iż łączy w sobie zalety wielkiego miasta ze spokojem nadmorskiego uzdrowiska. Dla wielbicieli wodnego szaleństwa Sopot oferuje aquapark z wieloma basenami, saunami, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, gdy pogoda nie dopisuje można spędzić tam cały dzień, atrakcji z pewnością nie zabraknie.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując chcąc zwiedzić Trójmiasto należy wziąć pod uwagę ogromną ilość atrakcji, jakie zapewniają nam jego miasta – Sopot, Gdynia i Gdańsk. Mimo że każde z tych miast jest inne, razem tworzą wspaniałe miejsce na polskiej mapie obowiązkowe do zwiedzenia. Gdańskie kamienice, molo w Sopocie, czy Port w Gdyni, to tak naprawdę miejsca z pewnością fundamentalne dla każdego turysty, a tylko nieliczne z tych których Trójmiasto może nam zaoferować. Poza wspaniałymi plażami miejsce to zachwyca zabytkami, pięknem przyrody i niezapomnianym klimatem. Dużym atutem tego miejsca jest dobrze rozbudowana infrastruktura drogowa, która pozwala na swobodę przemieszczenia się miedzy miastami, zarówno środkami komunikacji miejskiej jak i samochodem. W miastach tych można również samochód wypożyczyć, co jest znacznym udogodnieniem dla zwiedzających.