Bezpiecznie wynajmij auto na wakacje

Wyjazd wynajętym autem na rodzinne wakacje

 

Oferta wynajmu samochodów osobowych jest obecnie bardzo szeroka. Możliwe jest wynajęcie samochodów różnych marek z różnym wyposażeniem i na dogodnych dla klienta warunkach. Oferty indywidualnie dostosowywane są do klientów. Przed podjęciem decyzji jaki samochód wynajmiemy należy poważnie się zastanowić, w jakim celu będzie on używany. Pozwoli to nam na wybór samochodu dostosowanego do naszych potrzeb.

 

Coraz częściej rodziny wybierają samochód jako główny środek transportu podczas wakacji

 

Zrezygnowanie z zorganizowanych wczasów i wyjechanie na wakacje samochodem pozwala na samodzielne planowanie podróży. Taki rodzaj transportu zapewnia nam niezależność, dlatego też jest coraz bardziej popularny. Podróżowanie samochodem, uniezależnia nas od rozkładów jazdy autobusów i pociągów, daje nam możliwość zatrzymania się w dogodnym dla nas momencie na czas tak długi jak nam odpowiada. Jest to duży plus, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci, dla których podróż pociągiem czy autokarem jest męcząca, a  w wielu przypadkach nie do wytrzymania. 

 

Wyjazd wypożyczonym autem na wakacje

 

Wiele firm wynajmujących samochody oferuje atrakcyjne oferty właśnie na czas wakacji, kiedy duże grono osób decyduje się na wynajem samochodu. Oczywiście jest kilka formalnych kwestii, z którymi należy się liczyć. Po pierwsze należy podpisać umowę najmu, a przed jej podpisaniem dokładnie i wnikliwie zapoznać się z warunkami umowy. Firmy wynajmujące samochody oferują elastyczne warunki umowy i indywidualne oferty dla poszczególnych klientów, co pozwala na dobór odpowiedniego samochodu. Bardzo ważne jest aby poinformować firmę o chęci wyjazdu wypożyczonym samochodem za granicę, ponieważ wymaga to zgody. Brak takiej informacji z naszej strony może doprowadzić do problemów formalnych przy kontrolach za granicą. Koszt najmu zależy oczywiście od marki samochodu, jego wielkości, czasu najmu, a także dodatkowego wyposażenia. Po drugie należy brać pod uwagę konieczność wpłacenia kaucji na początku wynajmu, a także ewentualnych opłat autostradowych podczas podróży. Jadąc za granicę w wielu przypadkach już w Polsce powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie winietki, czyli naklejki na samochód upoważniające do jazdy po autostradzie w danym kraju.

 

Wynajmij w Polsce i dokładnie przeczytaj umowę

 

Wyjeżdżając  na wakacje za granicę, warto przemyśleć sprawę wynajmu samochodu w Polsce. Wiąże się to z kilkoma zasadniczymi korzyściami. Wynajmując samochód w Polsce od rzetelnej firmy, nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale możemy uniknąć wielu przykrych sytuacji, na przykład problemów z usunięciem awarii, z ubezpieczeniem czy z ukrytymi kosztami. Wynajmując samochód w sprawdzonej firmie w kraju mamy pewność, że pojazd ten jest sprawny, ubezpieczony i ma aktualny przegląd. Umowa zawierana jest w języku polskim, a więc unikniemy również niedomówień lub konsekwencji podpisania umowy nie do końca zrozumiałej. Oczywiście wypożyczając samochód w Polsce też możemy natknąć się na firmy nierzetelne, dlatego bardzo ważne jest rozpoznanie rynku i analiza dostępnych ofert, a po dokonaniu wyboru firmy dokładne zapoznanie się z warunkami umowy. Często nie zwracając uwagi na umowę wynajmu, narażamy się na dodatkowe koszty, jakie wiążą na przykład z polityką tankowania i zwrotu paliwa, czy ze zwróceniem samochodu w innym miejscu aniżeli było jego wypożyczenie itd.

 

Zatankuj przed oddaniem

 

Jeżeli chodzi o politykę baku paliwa, należy upewnić się czy dostajemy samochód z pełnym bakiem ze zwrotem z pełnym czy pustym, informacja ta jest zawarta w umowie.  Jeżeli w umowie zawarta jest informacja o konieczności zwrócenia samochodu z taka samą ilością benzyny zaleca się dotrzymać tego punktu, często firmy wynajmujące samochody za uzupełnienie ilości paliwa pobierają duże kwoty, nieadekwatne do cen paliw.

 

Nie zapomnij o tym przed wyjazdem

 

Ubezpieczenie pojazdu

 

Kluczowym aspektem, szczególnie w przypadkach wyjazdów w dalszą podróż, a w tym za granicę jest ubezpieczenie wynajmowanego samochodu. Dlatego też koniczne jest przed wyjazdem sprawdzenie co jest w nim zawarte i co obejmuje.  Zazwyczaj  standardowe ubezpieczenie OC wynajmowanych samochodów obejmuje uszkodzenia mechaniczne samochodu przez osoby trzecie. Ważną kwestią jest tzw. wkład własny wypożyczającego, który najczęściej ma formę blokady czy depozytu na karcie kredytowej. Ma to zabezpieczyć firmę na wypadek, gdyby wypadek był z winy kierowcy.  Dlatego też aby uniknąć przykrych sytuacji, mogących popsuć nam rodzinne wakacje warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, które pokrywałoby uszkodzenia z winy kierowcy. Wykupując takie ubezpieczenia zaleca się zwrócić uwagę na jego zakres, przykładowo jakiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i jakie elementy samochodu obejmuje.

 

Ważną wskazówką dotyczącą ubezpieczeń dla kierowców wynajmujących samochód na wakacje jest, fakt konieczności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia dla dodatkowego kierowcy. Często wyjeżdżając na długie wakacje w ramach bezpieczeństwa i komfortu jazdy dbamy o to by wśród pasażerów był kierowca „zastępczy”, jednak wielu z nas nie pamięta o jego ubezpieczeniu, co może prowadzić do sytuacji nie wypłacania odszkodowania w przypadku, gdy samochód prowadzić będzie drugi, nieubezpieczony kierowca.

 

Limit kilometrów

 

Innym aspektem jest ewentualny limit kilometrów, który zawarty jest w umowie, a po którego przekroczeniu naliczane nam są dodatkowe koszty. Dlatego wybierając się na wakacje, szczególnie gdzieś dalej, zaleca się podpisanie umowy najmu samochodu bez limitu kilometrów. Wypożyczając rodzinny samochód na wakacje ważne jest aby przy jego odbiorze z firmy wynajmującej dokładnie sprawdzić czy jego stan faktyczny pokrywa się z stanem samochodu wpisanym w protokole zdawczym. Oczywistym faktem jest, że nie jesteśmy w stanie wykryć wszystkich nieprawidłowości, jednakże uszkodzenia takie jak zarysowania, czy brak elementów wyposażenia niezgłoszone od razu będą traktowane jako szkoda wyrządzona przez nas i to my będziemy zobligowaniu do pokrycia kosztów naprawy (chyba, że jesteśmy odpowiednio ubezpieczeni). Dlatego tez tak istotne jest zgłoszenie każdego uszkodzenia nieujętego w raporcie samochodu dostawcy przed odjazdem i sporządzenie odpowiedniego aneksu do raportu bądź jego weryfikacji. 

 

Pamiętajmy, że zarówno umowa ubezpieczenia jak i najmu traci swoją ważność w przypadku niedotrzymania jej warunków zarówno przez kierowcę wynajmowanego samochodu, jak i przez firmę wynajmującą. Dlatego też niestosowanie się do podpisanych reguł może być bardzo kosztowne w konsekwencjach.

 

Dobrze wybierz samochód

 

Chcąc wynająć samochód na rodzinne wakacje ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka znaczących aspektów.

 

Wielkość

 

Po pierwsze ważna jest wielkość samochodu. Mając dużą rodzinę najlepiej wybrać samochód o gabarytach adekwatnych do ilości osób, które będą w nim przewożone. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę również wielkość naszych bagaży. Większość firm zajmujących się wynajmem samochodów dla rodzin poleca wielofunkcyjne vany, które mogą pomieścić nawet do 9 osób. Są to samochody przestronne dzięki czemu zapewniają komfort jazdy nawet na długich trasach.

 

Dodatkowe wyposażenie

 

Przy wyborze rodzinnego samochodu na wynajem nie tylko jego wielkość powinna być brana pod uwagę ale również wyposażenie, które może być różne w zależności od marki i klasy samochodu. Dodatkowe wyposażenie zwiększa komfort jazdy, a obecnie dostępne jest w wielu punktach wynajmu. Indywidualnie, według potrzeb można wynająć samochód, a następnie dobrać do niego niezbędne nam do komfortowej podróży dodatkowe elementy wyposażenia.

 

O tym jakie wyposażenie dodatkowe jest nam potrzebne informujemy zazwyczaj przy dokonywaniu rezerwacji. Oczywiście możliwe jest późniejsze domówienie poszczególnych elementów. Ze względu na różnice w cenie i dostępności wyposażenia dodatkowego zaleca się uważne przeanalizowanie ofert prezentowanych przez różne firmy.

 

Fotelik dla dziecka

 

Podczas rodzinnych podróży z pewnością jednym z najważniejszych elementów dodatkowych jest fotelik dla dziecka, których używanie w Polsce jest obligatoryjne, brak fotelika podczas przewożenia małoletniego pasażera jest karane mandatem oraz punktami karnymi. Ogólna zasada to stosowanie fotelika dla każdego dziecka o wzroście poniżej 150cm wzrostu. Oczywiście fotelik musi być dostosowany do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Foteliki te zwiększają bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, a także zapewniają mu wygodę i odpowiednią pozycję siedzenia. Ze względu, że podróż na wakacje w wielu przypadkach jest bardzo długa w celu zapewnienia wygodnej jazdy maluchowi najlepiej wcześniej zamówić fotelik i zweryfikować czy pasuje on do samochodu i do gabarytów dziecka.

 

Nawigacja samochodowa

 

Kolejnym elementem wyposażanie samochodu towarzyszącym większości z nas podczas dalekich podróży jest nawigacja satelitarna czy tzw. GPS, która ułatwia podróżowanie, a także zwiększenia bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem.  Wypożyczając jako element dodatkowy GPS, należy zwrócić uwagę na to czy mapy w niej zawarte są czytelne i czy były regularnie aktualizowane, szczególnie gdy wybieramy się za granicę. Niektóre nawigacje automatycznie aktualizując swoje mapy, posiadają również funkcję ostrzegania o korkach na drogach, remontach i objazdach co umożliwia nam ominięcie ewentualnych przeszkód, mogących spowodować opóźnienia naszej wakacyjnej podróży. Dzięki wypożyczeniu GPS możemy w prosty i szybki sposób zaplanować podróż, znaleźć miejsca warte zobaczenia czy adresy noclegów. Ważne jest aby wynajmowany GPS był łatwy w obsłudze, co znacznie zwiększy komfort podczas jazdy.

 

Dodatkowy bagażnik

 

Kolejnym wyposażeniem dodatkowym samochodu bardzo przydatnym podczas wakacji jest bagażnik dachowy. Często zabierany przez nas na wakacje bagaż nie mieści się do bagażnika, i w takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest właśnie bagażnik dachowy, który w wielu przypadkach ułatwia i zwiększa komfort jazdy. Bagażniki dachowe mogą mieć różne formy, na przykład bagażniki w formie stelaży bądź boxów.  Firmy specjalizujące się w wynajmie samochodów, również na wakacje zazwyczaj mają swojej ofercie szeroką gamę różnego rodzaju bagażników. Tak jak w przypadku wyboru zarówno samego samochodu na wakacje jak i dodatkowych elementów jego wyposażenia, wybierając bagażnik również należy zwrócić uwagę na kilka spraw.

 

Po pierwsze bagażnik musi spełniać nasze potrzeby. Przed decyzją jaki bagażnik chcemy wynająć powinniśmy przemyśleć ile i jakie bagaże będziemy przewozić. Inny bagażnik potrzebny nam będzie do przewożenia rowerów czy desek surfingowych, a inny do przewożenia walizek, które nie zmieściły się w samochodzie. Dlatego też należy dopasować model bagażnika do naszych potrzeb, a także do  samochodu, na którym będzie montowany, w przypadku, gdy bagażnik wynajmujemy w innej firmie aniżeli samochód. Używając bagażnika dachowego w samochodzie należy to robić z rozwagą, ponieważ każdy bagażnik ma określone ograniczenia wagowe. Dodatkowo  maksymalny ciężar przewożonego na dachu ładunku jest uzależniony również od możliwości nośnych dachu samochodu. 

 

Jazda samochodem z załadowanym bagażnikiem dachowym wymaga rozwagi, kierowca powinien prowadzić samochód w  sposób płynny, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Brawurowa jazda z bagażnikiem dachowym stanowczo nie jest wskazana.

 

Przed podpisaniem umowy najmu dodatkowych elementów wyposażenia samochodu zalecane jest zapoznanie się z warunkami najmu, cennikiem i regulaminem użytkowania. Często za dodatkowe elementy wyposażanie samochodu należy wpłacić dodatkową kaucję.  Niektóre z dodatkowych elementów są już w cenie wynajmu samochodu, wszystko zależy od oferty i umowy jaką zawrzemy z firmą wynajmującą. Niektóre z nowoczesnych samochodów wyposażone są w lodówkę co również może w znaczący sposób ułatwić i uprzyjemnić dalszą podróż.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując w dzisiejszych czasach wynajem samochodu na rodzinne wakacje jest coraz bardziej popularny. Ze względu na duży komfort jazdy samochodem na wczasy, jak i zwiększenie możliwości z tym związanych, rodziny coraz częściej wybierają ten typ transportu. Obecnie oferta dostępnych samochodów rodzinnych na rynku jest ogromna, a oferty bardzo często przygotowywane są indywidualnie na życzenie klienta. Wypożyczenie samochodu na wakacje wiąże się z szeregiem formalności ale sama rezerwacja samochodu możliwa jest drogą telefoniczną bądź przez Internet. W celu wyboru najlepszego samochodu na nasze rodzinne wakacje wartko kilka tygodnie wcześniej zastanowić się jakiego modelu i jakiego wyposażenia potrzebujemy, a także porównać dostępne na rynku oferty. Odradza się zostawienie kwestii najmu samochodu na ostatnią chwilę.