Sprawdź, jak rodzaj silnika ma wpływ na koszty podróży.

Szukając samochodu jednym z najważniejszych parametrów jest rodzaj paliwa jakim jest zasilany.

 

               Przeczytaj jakie rodzaje napędu są stosowane w nowoczesnych samochodach.

 

 

Różne rodzaje paliwKażdy samochód, aby mógł jeździć trzeba najpierw zatankować. Bez tego, ani rusz. Paliwo jakiego używają samochodu może być różne. Powinno jednak posiadać wysoką wartość energetyczną. To właśnie dzięki temu samochód może przejechać wiele kilometrów bez tankowania co krótki odcinek drogi.

 

Warto wspomnieć, iż jedne auta jeżdżą na benzynę, inne na olej napędowy, a jeszcze inne na gaz.  To wszystko zależy od silnika, oraz cieczy do jakiej samochód jest przystosowany. Ponadto każde paliwo ma swoje parametry.

 

 

 

  • Pierwszy z nich to wartość energetyczna – czym wyższa jest wartość energetyczna, tym lepsze jest spalanie paliwa w czasie jazdy.

 

  • Kolejną ważną cechą jest temperatura zapłonu  - to moment kiedy powietrze i paliwo się mieszają.  Jest to szczególnie ważne przy silnikach typu diesel, gdzie zapłon jest samoczynny.

 

  • Ponadto często bierze się pod uwagę lotność palia. To zdolność do jego parowania.

 

  • Powyżej przedstawione elementy określają dokładną specyfikę paliwa. Dzięki tej wiedzy, proces zapłonu paliwa w silniku samochodu jest dla wszystkich bardziej znany.

 

Duże znaczenie ma fakt, na które z paliw jeździ auto.  Na początek zatrzymajmy się przy benzynie. Nie może być stosowana we wszystkich rodzajach samochodów. Jest to możliwe tylko tam, gdzie zapłon jest iskrowy.  Paliwa z ropy naftowejMożna ją otrzymać przez rafinację ropy naftowej.  Wielu kierowców jednak wystrzega się silnika na benzynę, ponieważ utrzymanie jest zbyt drogie. Jeśli ktoś wiele podróżuje to koszty są naprawdę znaczące.

 

Kolejnym paliwem wykorzystywanym do jazdy jest olej napędowy. Podobnie, jak benzyna, jest otrzymywany z procesu rafinacji ropy naftowej. Również musi być odpowiednio przystosowany silnik do takiego paliwa. Oczywiście dla wielu olej napędowy jest bardziej korzystnym rozwiązaniem, niż benzyna. Jego cena jest nieco niższa, a dodatkowo silniki na olej napędowy mają niższe spalanie.

 

Od wielu lat sporo osób przerabia samochody pod kątem wykorzystania paliwa gazowego. Utrzymanie takiego auta tak naprawdę jest bardzo tanie. Cena gazu jest niska, dlatego kierowcy wiele zaoszczędzają.

 

Mówiąc o silnikach warto też wspomnieć o hybrydzie. Jest to połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Oznacza to, że działanie jest zupełnie inne, niż przy zwykłym silniku spalinowym.  Dla wielu, którzy nie znają się na tym, jest to względnie niemożliwe. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.  Oczywiście oba silniki nie muszą wcale pracować równocześnie jak mogłoby się wydawać, jest taka możliwość, ale równie dobrze jeden element może koordynować wszystkie działania.  Oznacza to, że np. w ruchu miejskim używać  można silnika elektrycznego, a w trasie silnika spalinowego. Optymalnie zmniejszy to zużycie paliwa. Kierowcy jednak stawiają sobie pytanie. Napęd hybrydowyCzy auto hybrydowe się opłaca? To już sprawa indywidualna. Na pewno każdy kierowca ma inne zdanie na ten temat. Trzeba przejechać się kilka razy, aby móc wysnuć jakąś opinię. Jednak nawet nie mając  kontaktu z hybrydą można stwierdzić, że emisja spalin będzie dużo mniejsza. Wykorzystanie paliwa również ulegnie zmianie.  Wadą jest fakt, iż cena takiego samochodu jest na pewno stanowczo wyższa. Silnik hybrydowy jest napędzany przez akumulator, co wiążę się z dodatkowymi kosztami. Masa pojazdu również jest dużo większa. Same dysze i przewody zajmują sporo miejsca. A co dopiero akumulatory.

 

Na koniec warto też wspomnieć o silniku elektrycznym, którego nie trzeba tankować paliwem.  To bardzo cenne zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią zajeżdżać na stacje benzynowe i cenią sobie ekologiczne podejście. Jednak trzeba ładować akumulatory, bo podobnie jak wszędzie ulegają rozładowaniu. Silnik elektryczny rzadko występuje sam. Częściej jest łączony ze spalinowym, jako hybryda. Stosowanie tych dwóch silników zamiennie, wpływa pozytywnie na atmosferę.

 

Tak więc wybór samochodu to jedno, a silnika to drugie. Niestety często model samochodu jaki chcemy nie idzie w parze z silnikiem, którego oczekuje kupujący. Dodatkowo warto kierować się parametrami silnika. Marka samochodu w tym momencie powinna być najmniej ważna. Ludzie często kierują się zakupem auta pod kątem zużycia paliwa. Czym lepszy silnik, tym zużycie to jest mniejsze. Właściciel ponosi mniejsze koszty i mniej zanieczyszcza powietrze. Dla każdej osoby, która posiada auto na własność jest to cecha bardzo ważna. Sprawa przejechanych kilometrów to cecha wiodąca przy zużywaniu benzyny. To najdroższe paliwo, a kiedy silnik jest wymagający to spala o wiele więcej i koszty automatycznie się zwiększają. Dlatego w dzisiejszych czasach coraz więcej osób rezygnuje z benzyny choćby na koszt oleju napędowego lub hybrydy.