Rodzaj nadwozia, liczba drzwi, segment auta

 

Szukasz nowego samochodu, a może chcesz wynająć auto...

 

              ...sprawdź jakie typy nadwozia wyróżniamy oraz jakie grupy aut znajdziemy na rynku

 

 

Każdy w pewnym momencie myśli o zakupie samochodu. Czasem jest to wymiana, a w przypadku młodych osób często zakup pierwszego własnego auta. Zanim jednak podejmie się tą ważną decyzję trzeba zastanowić się jaki to ma być model, silnik, ilu drzwiowy itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy ma swoje upodobania i inne potrzeby.

 

Jako pierwszy parametr, o którym warto wspomnieć jest rodzaj nadwozia. Tutaj trzeba zastanowić się nad typem. Czy ma to być wyższy samochód, czy niższy, a może coś w rodzaju terenowego. Jest to ważna cecha, ponieważ każda droga jest inna. Czasem samochód o niższym nadwoziu może nie nadawać się do jazdy, ponieważ drogi są wyboiste. Jednak to dotyczy głównie terenów wiejskich. Jednym z najbardziej popularnych typów nadwozia jest kombiRodzaje nadwozi samochodowychMożna go rozpoznać po wydłużonym tyle, który często przeznaczony jest na bagażnik oraz po tylnej szybie, która opada praktycznie pod kątem prostym. Ponadto są trzy duże szyby z boku. Często samochody w nadwoziu kombi zawiera dołączone relingi dachowe, które pozwalają na montaż między innymi rowerów, czy nart. Oczywiście można tam umieścić wszystko w zależności od potrzeb.

 

Hatchback to rodzaj nadwozia, który również posiada nieparzystą liczbę drzwi. Dodatkowe, tylne drzwi w odróżnieniu od kombi opadają pod łagodnym kątem, przez co przestrzeń bagażowa jest zdecydowanie mniejsza. Tylne siedzenia są składane co pozwala na zwiększenie części bagażowej w razie potrzeby. Z kolei nieco inaczej jest z sedanem, który jest nadwoziem 3-bryłowym. Część tylna, bagażowa nie posiada tylnej szyby, klapa bagażnika jest zdecysowanie mniejsza, co trochę utrudnia załadunek. Obecnie samochody z nadwoziem sedan nie są abyt popularne, jednak każdy szanujący się producent samochodów ma w swojej ofercie auto tego typu. Liftback jest podobny do nadwozia typu hatchback. W budowie właściwie istnieje niewielka różnica. Jest to połączenie sedan z hatchbakiem, tylna szyba otwierana jest razem z klapą bagażnika, a tył samochodu jest wydłużony.

 

Wymienione rodzaje są najczęściej spotykane na drogach. Jednak typów nadwozia jest o wiele więcej. Zanim kupi się auto trzeba zastanowić się, czego potrzebujemy. Czy będziemy jeździć sami, czy z rodziną, czy potrzebujemy dużej przestrzeni bagażowej, czy tylko miejsca na laptopa. Warto zastanowić się nad tym, ponieważ może to być element decydujący. Dodatkowo jeśli ktoś woli zwinniejsze samochody o sportowym zacieciu musi się liczyć z z mniejszym bagażnikiem. Każdy rodzaj nadwozia ma swoje zalety, jak i wady. To sprawa indywidualna, wybór należy do kupującego.

 

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest ilość drzwi. Wśród samochodów osobowych występują nadwozia dwu-, trzy-, cztero- lub pięciodrzwiowe. Jednak wszystko powiązane jest ściśle z rodzajem nadwozia. Między innymi auto typu coupe jest dwudrzwiowe. Małe hatchbacki występują w wersjach trzydrzwiowych, sedan posiada cztery pary drzwi. Najpopularniejsze są jednach auta pięciodrzwiowe, czyli głównie kombi, hatchback oraz liftback.  Warto również wspomnieć o limuzynie. Wyglądem podobna jest do sedana. Jednak często mówi się, że są to przedłużone sedany.

 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o segmencie samochodu. Często nazywany też jest jako klasa. Chodzi tutaj o samochody osobowe, oraz dostawcze. Jednak pod pojęciem klasa, kryje się również bardzo wiele rzeczy. Mówiąc o segmencie auta warto zastanowić się nad wielkością.

 

  • Grupy samochodówMiędzy innymi samochody miejskie mają mniejsze rozmiary. Zaliczane są do klasy A.  Są przystosowane do poruszania się w warunkach komunikacji, np. Citroen C1.  Są tanie w utrzymaniu, zwinnę i praktycznę. Jednak do tras poza miasto zbytnio się nie nadaje.

 

  • Z kolei inaczej jest z autami małymi – klasa B. Posiadają więcej miejsca dla pasażerów oraz większy bagażnik.

 

  • Do klasy C wlicza się auta kompaktowe. Samochody tej klasy to najczęstrzy wybór europejczyków, szczególnie w nadwoziu kombi czy hatchback. Są dość komfortowe do wyjazdu na dłuższą trasę. Ze względu na wielkość mają sporą pojemność.

 

  • Klasa D, to segment średni. W tej klasie dominuje nadwozie sedan.  Auta idealnie nadają się na dłuższy dystans, ponieważ są wygodne.

 

  • Segment E- to już klasa wyższa -  średnia. Dlatego mówiąc o nich często na myśli mamy ekskluzywne limuzyny.

 

  • Limuzyny zaliczane są również do klasy F – jednak są to już bardzo luksusowe samochody.

 

  • Zupełnie co innego można powiedzieć o klasie G, są to samochody sportowe. Najczęście jspotykane w nadwoziu dwudrzwiowym i wyposażone w mocny silnik.

 

  • Kolejnym żadko spotykanym typem są kabriolety. Zaliczamy je do kolejnej klasy, czyli H. Ich charakterystyczną cechą jest rozskładany dach.

 

  • Klasa I to już typowe terenówki. Idealnie nadają się na górskie przejażdżki. Zresztą na drogach można zaobserwować je bardzo często. Są praktyczne ze względu na wyższe koła.

 

  • Ostatni segment, to klasa K. Zalicza się do nich Vany. Pomieszczą nie mniej jak 5 osób. Oznacza to, że busy, czy samochody dostawcze wliczane są do tej grupy.

 

Wszystkie przedstawione informacje mają na celu rozjaśnienie umysłu przed zakupieniem, czy wypożyczeniem samochodu. Wbrew pozorom są to ważne rzeczy, które mogą ułatwić nam decyzję.