Poznaj samochody, które najczęściej są wypożyczane

Jakie marki samochodów są najczęściej wypożyczane?

 

W odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie klientów na wynajem samochodów obecnie na rynku powstaje coraz więcej firm to oferujących. Ze względu na tak rozbudowany rynek, szeroką gamę ofert i możliwość ich dostosowania do klienta, możliwe jest wybranie odpowiedniej dla siebie opcji, dopasowanej do indywidualnych oczekiwań. Zarówno ceny jak i oferowane pojazdy mogą w zależności od firmy być inne. Dlatego też zaleca się zapoznanie z zakresem świadczonych usług przez wybraną firmę wynajmująca samochody, a także jej doświadczeniem, opiniami klientów i rekomendacjami. Marki, rodzaje i klasy samochodów oferowanych do wynajęcia są bardzo różne, niektóre mniej, inne bardziej popularne wśród klientów.

 

Jakie samochody wynajmujemy?

 

Obecnie zarówno w Polsce jak i innych krajach europejskich wybierane są najczęściej samochody miejskie. Wyjątek stanowią Włosi, którzy wybierają samochody mini. Natomiast zainteresowanie wynajmem kabrioletów jest znacznie mniejsze i stanowi 3 procent wynajmowanych samochodów. Preferowane klasy samochodów w Polsce to (kolejność wskazuje na popularność klasy): najpopularniejsza mini, kompaktowa, SUV, średnia, vany osobowe, kabriolety, średnia wyższa, wyższa i premium.  Jeżeli chodzi o marki najczęściej wybieranych do najmu samochodów to z pewnością liderem w Polsce jest Ford, sześć na dziesięć wynajmowanych samochodów jest właśnie tej marki. Jeżeli chodzi o samochody klasy mini najczęściej wynajmowane są Fiaty 500. Dość popularne w Polsce są również Volkswagen, Nissan i Toyota. Biorąc pod uwagę podział na klasy, wśród samochodów klasy ekonomicznej najpopularniejsze są Volkswagen Polo, Renault Clio i Ford Fiesta, w klasie mini wspominany wyżej Fiat 500, a także Fiat Panda i Hyundai i10, a dla klasy kompaktowej: Ford Focus, Volkswagen Golf, Opel Astra.

 

Wynajem krótko i długoterminowy

 

Popularność danej marki w kwestii wynajmu zależy również od jego rodzaju, czy jest to wynajem krótkoterminowy czy długoterminowy. W przypadku samochodów flotowych (wynajmowanych na dłuższy czas) dużym zainteresowaniem w Polsce cieszą się Volkswageny, głównie Passat i Golf, Ford Focus i Mondeo, a także Opel i Toyota. W każdym kraju popularność wynajmowanych marek samochodów flotowych klaruje się inaczej, przykładowo we Francji liderami są Peugeot i Renault.

 

Podsumowanie

 

Analizując dostępne dane z statystki możemy dojść do wniosku, iż popularność marek wypożyczanych samochodów zależy od danego państwa, a nawet regionu. Przykładowo w Polsce inne samochody wypożyczane są w regionie pomorza, a inne w górach. Klienci skupiają się na tym, by wypożyczony samochód spełniał się w danych warunkach drogowych, które w zależności od miejsca są różne. Preferencje kierowców zmieniają się także w zależności od kraju. W Polsce najczęściej wybierane są rodzinne, wygodne samochody, natomiast na przykład we Włoszech małe, praktyczne do jazdy w mieście samochody klasy mini. Dużo zależy również od ofert firm wypożyczający samochody. Podsumowując popularność wybieranych do najmu samochodów jest kwestią zmienną w zależności od miejsca i czasu.