Dowiedz się w jaki sposób zmniejszyć zużycie paliwa w aucie

Jak jeździć oszczędnie?

 

W dzisiejszych czasach, kiedy ceny paliwa są stosunkowo wysokie, a ekologiczny styl życia staje się coraz bardziej popularny, sposób w jaki prowadzimy samochód jest istotny. Liczy się nie tylko bezpieczna jazda, ale również oszczędna. To w jaki sposób jeździmy samochodem, jaki jest nasz styl jazdy, warunkuje zużycie paliwa, a co za tym idzie ilość wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla.

 

Dlatego też oszczędna jazda samochodem pozwala nie tylko na zmniejszenie ilości wydanych na paliwo pieniędzy, ale również przyczyni się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie emisji spalin, a także przez zmniejszenie zużycia surowców naturalnych, jakie składają się na paliwa, a których zasoby są ograniczone.  Oczywistym faktem jest to, że na niektóre sytuacje na drodze: korki czy zła jakość jezdni nie mamy wpływu, ale jest kilka elementów, które sprawią, że nasza jazda samochodem stanie się oszczędna.

 

Poznaj tajniki bezpiecznej i ekonomicznej jazdy

 

Pierwszą i najważniejszą zasadą oszczędnego prowadzenia samochodu jest umiejętność płynnej jazdy, która jest fundamentalna nie tylko pod względem oszczędności czy ekologii, ale również bezpieczeństwa. Ta podstawowa umiejętność pozwala na opanowane prowadzenie samochodu, które będzie przewidywalne dla innych.

 

Postaw na płynną jazdę

 

Prowadzenie samochodu w sposób chaotyczny i gwałtowny (nagłe hamowanie czy ruszanie) nie tylko sprzyja wypadkom drogowym, ale również znacznie zwiększa zużycie paliwa. Dzięki umiejętnemu wykonywaniu manewrów zatrzymywania się i ruszania samochodem można znacznie zmniejszyć jego spalanie. Zaleca się również zatrzymywanie pojazdu jedynie w sytuacjach koniecznych, na przykład w przypadku dojeżdżania do świateł wskazane jest wcześniejsze hamowanie i powolny dojazd do miejsca zatrzymania, odradza się natomiast szybkiego dojechania do świateł i gwałtownego hamowania się przed nimi. Skuteczność powyższych wskazówek argumentuje fakt większego zużycia paliwa przy starcie pojazdu zatrzymanego całkowicie (0 kilometrów na godzinę), a samochodu toczącego się, przykładowo dojeżdżającego do świateł z prędkością (5-10 kilometrów na godzinę).

 

Dobrze operuj pedałem gazu

 

Większemu zużyciu paliwa sprzyja również eksploatacja silnika na niskich biegach podczas ruszania. Zaleca się stopniowe zwiększanie prędkości przy ruszaniu samochodem, a w przypadku gwałtownego startowania nie wciskanie pedału gazu do końca. Jednak w tej kwestii nie należy przesadzać z powolnością. Oszczędne ruszanie z pewnością nie jest gwałtowne, ale również nie w ślimaczym tempie. Aby zmniejszyć zużycie paliwa należy dynamicznie przyspieszać i możliwie jak najszybciej zmieniać biegi (do momentu uzyskania biegu, na którym będziemy jechać). Najefektywniejsze wykorzystanie paliwa związane jest ze zdecydowanym wciskaniem pedału gazu i dostosowaniu biegu do obrotu silnika.

 

Przewiduj sytuacje na drodze

 

Z przedstawioną wyżej wskazówką, dotyczącą zatrzymywania pojazdu w sytuacjach koniecznych wiąże się umiejętność przewidywania zdarzeń na jezdni oraz ich obserwacji. Są to umiejętności fundamentalne, pozwalające nie tylko na oszczędną jazdę, ale także na bezpieczne poruszanie się po drodze. Zdolność obserwacji i przewidywania przykładowo znaków świetlnych ułatwi nam manewrowanie na jezdni, a także unikanie gwałtownego hamowania czy ruszania z miejsca. Bardzo ważne jest również przewidywanie zachowania innych uczestników ruchu drogowego, dzięki któremu nie tylko ograniczymy chaotyczne manewry, a tym samym zaoszczędzimy zużycie paliwa, ale także zwiększymy zarówno swój jak i innych kierowców komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

 

Najważniejsze czynniki zwiększające spalanie

 

Na zużycie paliwa duży wpływ ma sposób zmieniania biegów. Oczywiste jest, że im większa jest prędkość obrotowa tym więcej paliwa samochód spala, uogólniając niższe obroty silnika to niższe spalanie.

 

Trzymaj silnik na niskich obrotach

 

W celu ograniczenia zużycia paliwa zaleca się:

  • w celu zmniejszenia prędkości pojazdu toczenie się na biegu bez naciskania pedału gazu,
  • w celu zwiększenia prędkości włączanie wyższego biegu nie później aniżeli po osiągnięciu odpowiednich obrotów silnika. 

 

Ogólna zasada oszczędnej jazdy w kwestii biegów to jazda na możliwie najwyższym biegu jednak przy jak najniższych obrotach silnika. Dlatego też ważne jest aby po uzyskaniu prędkości podróżnej (to znaczy optymalnej podczas naszej podróży) utrzymywać ją na możliwie  najwyższym biegu dostosowanym odpowiednio do prędkości.

 

W kwestii biegów istotny jest również sposób użycia sprzęgła, którego powinnyśmy używać przy zmianie biegów, a także podczas hamowania prowadzącego do zatrzymania pojazdu. Wielu kierowców z przyzwyczajenia „jeździ na sprzęgle” co nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale również niekorzystnie wpływa na stan techniczny samochodu, a mianowicie niepotrzebnie eksploatuje sprzęgło, którego wymiana jest dość kosztowna. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy samochód jedzie bardzo wolno, a jego obroty znacznie zmalały wówczas, aby uniknąć zgaśnięcia silnika należy wciskać pedał sprzęgła. 

 

Korzystanie z klimatyzacji

 

Inną kwestią związaną ze zużyciem paliwa jest używanie klimatyzacji, która powoduje jego wzrost, z czego wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy. W celu oszczędnej jazdy zaleca się korzystanie z klimatyzacji, tylko w sytuacjach koniecznych. W innych bowiem można z niej zrezygnować, na przykład przy niewielkich prędkościach zamiast jej włączania wystarczy uchylić okna. Jednak w sytuacjach koniecznych przy ustawieniu klimatyzacji należy pamiętać, aby amplituda temperatur na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie była zbyt duża, co nie tylko zmniejszy zużycie paliwa, ale również pozwoli na uniknięcie problemów zdrowotnych, związanych z nieprawidłowym korzystaniem z klimatyzacji (przeziębienia, infekcje dróg oddechowych, zapalenia mięśni czy stawów). Przydatną wskazówką jak ograniczyć używanie klimatyzacji jest parkowanie w cieniu, biorąc pod uwagę przemieszczenia się słońca w ciągu dnia.

 

Pozostałe czynniki wpływające na wzrost zużycia paliwa

 

Wyżej wymienione wskazówki są zapewne dla większości z nas oczywiste, jednak istnieje jeszcze kilka zaleceń, o których dobroczynnym wpływie na stan naszego portfela często nie zdajemy sobie sprawy. Przykładem może być wożony przez nas bagaż. Często w samochodzie trzymamy mnóstwo niepotrzebnych na daną chwilę przedmiotów, których z różnych powodów nie wyciągnęliśmy, a które zwiększają ogólną wagę pojazdu, a tym samym zużycie paliwa. Dlatego dobrze jest co jakiś czas skontrolować co mamy w bagażnikach i wozić ze sobą jedynie niezbędne przedmioty. Zaleca się również ściągnięcie nieużywanego bagażnika dachowego.

 

Wyłączaj silnik, gdy jest to możliwe

 

Przy dłuższych postojach, przykładowo na przejeździe kolejowym powinno się całkowicie wyłączyć silnik samochodu, dzięki czemu podczas oczekiwania nie zużywać będziemy paliwa. Jednak samochód należy wyłączać tylko w sytuacjach kiedy wiemy, że postój będzie dłuższy, ponieważ podczas samego uruchomienia silnika i startu samochodu zużycie paliwa zwiększa się.

 

Dbaj o stan techniczny auta

 

Dodatkowo, co zdaje się sprawą oczywistą, ale przez wielu zaniedbywaną, duży wpływ na zużycie paliwa ma stan techniczny naszego samochodu. Podstawowe sprawy takie jak: odpowiednie ciśnienie w oponach czy prawidłowe wyważenie kół pozwolą na bezpieczną, komfortową, a także oszczędną jazdę. Istotne jest także regularne kontrolowanie materiałów eksploatacyjnych w samochodzie takich jak oleje, łożyska czy filtry. W przypadku gdy materiały te nie są wymieniane i jeździ się na zużytych spalanie samochodu zwiększa się, a poza tym prowadzić to może do uszkodzenia poszczególnych jego elementów. Przy wymianie oleju można pomyśleć o wyborze tzw. lekkiego, syntetycznego oleju, natomiast przy wymianie opon w celu zmniejszenia zużycia paliwa należy wybrać opony o zmniejszonych oporach toczenia.

 

Odpowiedni silnik w samochodzie

 

Silnik diesla

 

Ważną kwestią są znaczące różnice w oszczędnej jeździe samochodem benzynowym i dieslem. Ogólne zalecenie dla kierowców samochodów z dieslem to zmiana biegów na wyższe najpóźniej przy 2000 obrotach na minutę. Spowodowane jest to gwałtownym wzrostem zużycia paliwa powyżej właśnie tych 2000 obrotów.  Według powszechnej opinii przedział najniższego spalania samochodu z dieslem zazwyczaj mieści się pomiędzy 1700 a 2200 obrotami na minutę. Ważne jest również aby nie zmieniać biegów na znacznie niższych obrotach ponieważ może to uszkodzić elementy silnika (na przykład łożyska czy koło dwumasowe), co z pewnością nie pozwoli nam na oszczędności, a w dodatku narazi na razie na dodatkowe koszty, często rzędu kilku tysięcy. Oczywiście w samochodach z automatyczną skrzynią biegów sprawa ta jest całkowicie rozwiązana, ale w przypadku gdy takowej się nie posiada w celu zminimalizowania kosztów paliwa i zachowania stanu technicznego w dobrej kondycji warto zwrócić na to uwagę.

 

Silnik benzynowy

 

W przypadku posiadania samochodu na benzynę sprawa wygląda nieco inaczej. Przy zmianie biegu podczas ruszania należy rozkręcić obroty samochodu do 2500, a nawet 3000 na minutę. Oczywiście są to zalecenia ogólne, które należy odpowiednio zweryfikować w zależności od mocy silnika. W powszechnej opinii uważa się, że to diesle są bardziej oszczędne, aniżeli samochodu na benzynę, jednak przy prawidłowej, ekologicznej i bezpiecznej jeździe.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując zasady oszczędnej jazdy zarówno dla silników diesla jak i samochodów na benzynę są zbliżone do siebie. Kluczową sprawą jest płynna jazda i unikanie gwałtownych manewrów (szybkiego zatrzymywania się i hamowania). Gwałtowne przyspieszanie i ekstremalna jazda w obu przypadkach (diesle i samochody na benzynę) znacznie zwiększa zużycie paliwa. Aby łatwiej i przyjemniej kontrolować jazdę o stałej prędkości zaleca się używanie tzw. tempomatów, oczywiście są one przydatne na długich trasach, kiedy nie ma potrzeby częstego zatrzymywania się czy zmniejszania prędkości. Utrzymanie stałej prędkości na odpowiednim biegu nie tylko ograniczy zużycie paliwa, ale również zwiększy komfort naszej jazdy. Fundamentalną sprawa jest odpowiednia zmiana biegów, dostosowana do obrotów silnika.  Również ograniczenie klimatyzacji i pozbycie się zbędnego bagażu pozwoli nam zmniejszyć spalanie naszego samochodu.