Jakie są zalety długoterminowego wynajmu samochodu.

Czy leasing jest jedynym sposobem finansowania floty samochodów?

 

                 Przeczytaj i dowiedz się dlaczego korzystniejszą alternatywą jest długoterminowy wynajem aut.

 

 

Wielu zastanawia się co tak naprawdę oznacza pojęcie wynajem długoterminowy samochodów. Wbrew pozorom wydaje się, iż jest to wynajęcie samochodu na długi okres użytkowania. I słusznie. Dla wielu firm jest to bardziej korzystne wyjście, niż kupno auta. Zamiast ponosić wysokie koszty już na samym wstępie, można te koszty rozłożyć na dłuższy czas. Wynajem długoterminowy jako alternatywa dla leasinguOznacza to, iż wynajęcie samochodu jest tańszym rozwiązaniem i dla wielu przedsiębiorstw lepszym. Trzeba jednak zapoznać się z ofertą wypożyczalni, tak aby sprecyzować dokładnie warunki umowy.

 

Często pojawia się pytanie – dlaczego tak wiele osób korzysta z oferty. Otóż auto stanowi nierozłączną część życia. Jest ono potrzebne, aby dojechać do klienta, na służbowe spotkanie, czy załatwienie spraw firmowych. W dzisiejszych czasach to mobilność, czyli zdolność bycia w kilku miejscach w małych odstępach czasu jest najważniejsza.  Nikt nie będzie czekał godzinami na załatwienie jednej sprawy, czy zastanawiał się kiedy dotrze kontrahent.  Dlatego też samochód w firmie jest potrzebny, tak samo jak telefon komórkowy. Zawsze i wszędzie można dojechać nie martwiąc się o głębsze szczegóły.

 

Wynajem długoterminowy to usługa, które działa podobnie do leasingu. Wielu słysząc o tym, nie do końca wie o co chodzi. Otóż leasing pozwala na wynajęcie samochodu na długi czas. Ramy czasowe określa umowa leasingowa, która jest podpisywana przez obie strony. To na jakich warunkach zostanie podpisana zależy od stopnia dogadania się przez wypożyczalnie, oraz najemcę. Jednak na pewno oboje będą dążyć do tego, aby warunki były jak najlepsze.  Wynajmujący oddaje do korzystania samochód. Zaś najemca zobowiązuje się do płacenia miesięcznych rat w zamian za użytkowanie z auta. Wartość raty ściśle określona jest w umowie. Dlatego na początku strony powinny się dogadać.  Jednak wynajem długoterminowy to nie to samo co leasing! Podstawowe różnice to:

 

  • brak czynszu inicjalnego
  • nie musimy sami ubezpieczać samochodu
  • serwisem samochodu zajmuje się wypożyczalnia
  • sezonową wymianą opon zajmuje się wypożyczalnia
  • w razie szkody lub awarii otrzymujemy auto zastępcze.

 

Czy wynajem długoterminowy się opłaca? To pytanie stawia sobie wielu przedsiębiorców rozważających tą decyzję. Oczywiście nic dziwnego. Każdy pragnie ciąć koszty w sposób jaki się tylko da. Podpisanie umowy najmu długoterminowegoW tym celu próbuje wszystkich rozwiązań. Jest wiele argumentów, które popierają tę opcję. Pierwszym z nich jest fakt, iż firma nie musi brać kredytu na zakup samochodu. Czasem takie koszta są naprawdę duże. Raty do banku i tak trzeba byłoby płacić. Natomiast oprocentowanie  również nie jest małe przy tego typu kredytach. Natomiast przy wynajmie długoterminowym umowa podpisana jest na okres uzgodniony przez obie strony. Ponadto miesięczna rata również jest dostosowana do potrzeb firmy, dlatego nie trzeba martwić się o zadłużenie. Po zakończeniu umowy można podpisać następną, albo pomyśleć o innym rozwiązaniu. Przez ten czas wiele czynników może ulec zmianie. Jednym słowem dla przedsiębiorcy pod kątem finansowym jest to bardziej korzystne rozwiązanie. Przyniesie więcej zysku, niż w przypadku zakupu.

 

Trzeba jednak dokładnie zastanowić się przy podpisaniu umowy, ponieważ każda jest inaczej skonstruowana. To, kto ponosi odpowiedzialność za szkody, czy opłaty serwisowe jest zapisane w dokumencie. Dlatego zanim firma je podpisze powinna zwięźle się z tym zapoznać, aby  w przyszłości nie było nieprzewidzianych reakcji.

Dodatkowo można wynająć całą flotę aut co daje przedsiębiorcy sporą niezależność. Przykładowo jeśli firma jest duża i do codziennej pracy potrzebuje kilku aut to wynajęcie jednego nie spełni oczekiwań.  Natomiast kilka samochodów znacznie ułatwi pracę.

 

Wiele wypożyczalni oferuje również klasę aut dopasowaną do oczekiwań klienta. Mogą to być małe zwinne samochody, oraz większe i bardziej luksusowe na biznesowe spotkania. Trzeba jednak dokładnie to przemyśleć, ponieważ podpisanej umowy nie można zerwać bez konsekwencji.

Wypożycz samochód, jaki potrzebujeszPonadto wypożyczalnia powinna określić, jakie usługi oferuje w zakresie umowy. Chodzi głównie o ubezpieczenie, serwisowanie itd. klient musi być poinformowany o takich sprawach. Jeśli będzie sam opłacał wszystkie należne opłaty to rata wynajmu powinna być nieco mniejsza.  Przy luksusowych autach dodatkowe opłaty są spore, dlatego konsument nie może być poszkodowany.  Jednak w większości przypadków wszystkie opłaty są po stronie wynajmującego.

 

Niewątpliwie wynajem długoterminowy opłaca się zwłaszcza dla firm, które rozpoczynają działalność. Nie mają środków finansowych na zakup nowych aut, dlatego sięgają po tańszą formę. Oczywiście umowa taka wiążę obie strony, ale daje też szerokie możliwości rozwoju. Gdyby nie było takiej możliwości wiele firm nie byłoby w stanie funkcjonować. W dzisiejszych czasach wszystko załatwia się od ręki. Samochód jest niezbędnym narzędziem pracy, dlatego wynajem długoterminowy to jak najbardziej dobre rozwiązanie w tym przypadku. Trzeba tylko poszukać odpowiedniej wypożyczalni.