Awaria samochodu w czasie wynajmu

Samochód to tylko maszyna...

 

                  ...niezależnie od ilości czasu jaki poświęcimy na serwis, może się zepsuć.

 

                                                   Co zrobić kiedy wynajęty samochodów odmówi posłuszeństwa?

 

Zdarza się, że podczas jazdy wypożyczonym samochodem dojdzie do jego awarii. Informacje o tym jak postępować w tego rodzaju sytuacjach zawarte są zazwyczaj w regulaminie najmu pojazdu, jednak kilka porad znajdziecie także w poniższym artykule.

 

Po pierwsze należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie firmę wynajmującą samochód. Zadzwoń do wypożyczalni samochodów zaraz po awariiWiększość takich firm dysponuje całodobowymi liniami telefonicznymi, więc nie jest to problem. Pracownik danej firmy przekazuje najmującej samochód osobie konkretne informacje jakie kroki należy wykonać.

 

Kluczowym krokiem jest ustalenie przyczyny awarii oraz z czyjej winy ona powstała, czy na skutek niedociągnięć firmy wynajmującej, z powodu złej eksploatacji pojazdu przez wynajmującego czy to po prostu nieszczęśliwy zbieg okoliczności.

 

Z reguły jest tak, iż jeżeli dana awaria wynikła z przyczyn niezależnych od kierowcy wówczas koszty związane z jej likwidacją pokrywa firma wynajmująca. Konsument może dochodzić roszczeń w przypadku gdy firma wypożyczająca nie dotrzymała umowy lub wykonała ją nienależycie, a w konsekwencji tego doszło do wypadku, w wyniku którego klient doznał szkody.

 

Mimo, iż większość funkcjonujących na rynku firm wypożyczających samochody to firmy rzetelne, zdarzają się również takie, które wypożyczają samochody z wadami, w dużym stopniu mogącymi obniżyć komfort jazdy, lub mogącymi nawet  doprowadzić do wypadku. Koszty naprawy awarii powstałych na skutek zatajenia nieprawidłowości w samochodzie, bądź złego jego serwisowania pokrywa wynajmujący.

 

Uszkodzenia i awarie z winy najemcy samochoduW wielu przypadkach niestety ciężko jest udowodnić nieprawidłowości w poczynaniach firmy, dlatego niezwykle istotne jest dokładne zapoznanie się z umową i regulaminem wynajmu. Jeżeli uszkodzenie auta zostało spowodowane na skutek niewłaściwego jego użytkowania i leżało po stronie najemcy, są to przykładowo:

 

  • uszkodzenie felg

  • uszkodzenie opon

  • zablokowanie skrzyni biegów

  • spalenie sprzęgła

  • zatarcie silnika

  • uszkodzenie tylnych okładzin hamulców poprzez jazdę na hamulcu ręcznym

  • zabrudzenie tapicerki

  • uszkodzenie elementów stałych wewnątrz auta

 

Wówczas to on jest zobligowany do pokrycia kosztów naprawy. W żadnym wypadku nie wolno zataić przed firmą wynajmującą samochód faktu awarii nawet jeżeli nie uniemożliwia ona dalszej jazdy. O chęci wykonania naprawy należy również taką firmę poinformować, zabrania się dokonywania naprawa samochodu przez najemcę na własną rękę. Zazwyczaj dana firma zleca naprawę w salonie, z którym współpracuje, a jej koszty pokrywa klient.

 

Auto zastępcze w przypadku awarii wynajętego samochoduWiększość firm wynajmujących samochody jest doskonale przygotowana na takie okoliczności, posiadając odpowiednie ubezpieczenia, umowy ze stacjami naprawa pojazdów, a także zapewniają samochodód zastępczy.

 

Niektóre firmy w takich sytuacjach zapewniają przyjazd po uszkodzony samochód oraz udostępnienie innego,  sprawnego auta. W celu zabezpieczenia klienta firmy wypożyczające samochody oferują możliwość wykupienia ubezpieczenia przez konsumenta, co zapewnia mu ochronę przed odpowiedzialnością cywilną za spowodowane przez niego szkody. Warunki ubezpieczenia w zależności od firmy są rożne, dlatego też warto się z nimi dokładnie zapoznać przez podpisaniem umowy.