Poznaj województwo pomorskie i wszystkie jego największe atrakcje

Atrakcje województwa pomorskiego

 

Województwo pomorskie posiada wiele atrakcji turystycznych, mnogość ciekawych i interesujących miejsc oraz różnego rodzaju ciekawostek, położonych na terenie województwa pomorskiego, które przyciągają szerokie grona zwiedzających. Dlatego też planując wakacje czy wyjazd na weekend warto wziąć ten region pod uwagę.

 

Jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych

 

Województwo pomorskie to obecnie jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów w Polsce. Turystów przyciągają nie tylko piaszczyste plaże, ale również organizowane praktycznie przez cały rok ciekawe wydarzenia. Dodatkowym atutem pomorza jest ogromna różnorodność atrakcji turystycznych, z tego powodu każdy zarówno osoba dorosła, młodzież jak i najmłodsi turyści z pewnością nie będą się tu nudzić.  Pomorze to idealne miejsca dla osób kochających przyrodę i lubiących z nią obcować. Region przystosowany jest zarówno do odpoczynku pasywnego czyli typowego leniuchowania, jak i jego aktywnych form.

 

Świetna baza turystyczna

 

Ze względu na bardzo rozbudowaną bazę turystyczną (szeroka baza noclegowa, dobrze zorganizowana komunikacja) zwiedzanie tego rejonu jest doskonałym sposobem na wypoczynek.  Biorąc pod uwagę ciągle poprawiający się stan i ilość dróg na Pomorzu można tam bez problemu dojechać samochodem bądź autobusem. Również obecność lotnisk w Szczecinie i Gdańsku zwiększa możliwości transportowe do tego regionu. Inną opcją jest podróż pociągiem, istnieje linia kolejowa łącząca miasta na Pomorzu. Wśród oferty noclegów, która w przypadku Pomorza jest ogromna każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Odwiedź Trójmiasto

 

Obowiązkowym punktem zwiedzania województwa pomorskiego jest Trójmiasto, które zarówno w okresie letnim, jak i zimowym oferując mnóstwo możliwości ciekawego spędzania czasu i przyciąga tłumy turystów zarówno z Polski jak i zza granicy kraju. Nie sposób jest opisać wszystkie atrakcje Trójmiasta, jednak kilka z nich nie można pominąć. Sopockie molo, pomnik Neptuna, gdańskie Stare Miasto, bulwar nadmorski w Gdyni czy Krzywy Domek w Sopocie to najbardziej znane z nich.

 

Piękne widoki i przyroda

 

Pomorze słynie ze swojej niezwykłej przyrody, interesujące krajobrazy i obcowanie ze światem roślin i zwierząt są tutaj na porządku dziennym. Jedną z największych atrakcji przyrodniczych Pomorza jest Wydma Łącka, położona w Słowińskim Parku Narodowym. Jest ona zaliczana do tzw. ruchomych wydm, które są wizytówką tego regionu. Pustynny krajobraz ruchomych wydm, położonych na mierzei jeziora Łebsko i Gardno zapiera dech w piersiach. Wydma Łącka, której nazwa pochodzi od wioski Łączka, która została zasypana przez piaskek około 300 lat temu i mierzy aż 30 m wysokości. Określenie „ruchome wydmy” pochodzi od zjawiska przesuwania się ich do 10 metrów rocznie. Dodatkowym atutem wydmy jest przepiękny widok na: krajobraz wydm, jezioro Łebsko oraz morze Bałtyckie.

 

Wieża widokowa jeziora Łebsko

 

Dla osób głodnych wspaniałych widoków świetnym miejscem obserwacyjnym może być wieża widokowa nad jeziorem Łebsko,  z której zobaczyć można nie tylko wspomniane wyżej ruchome wydmy, ale również pola wydmowe, które nie są udostępnione dla turystów. Z wieży tej rozpościera się piękny widok na panoramę jeziora Łebsko, którą dodatkowo wzbogacają liczne zatoczki. 

 

Rezerwat przyrody „Ptasi Raj”     

 

Dla fanów przyrody nie lada atrakcją będzie z pewnością rezerwat przyrody „Ptasi Raj”, położony na wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Utworzony on został w 1959 roku, a na celu miał ochronę ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Przez teren rezerwatu wiedzie ścieżka przyrodnicza o długości 6 kilometrów, idealna na rodzinny spacer.  Cały rok, ale głównie wiosną i jesienią można obserwować tam rzadkie gatunki ptaków. Ścieżka przyrodnicza „Ptasi Rak” to niejedyna tego typu ścieżka w Słowińskim Parku Narodowym. Warta przejścia jest również ścieżka ornitologiczno-ekologiczna o nazwie „Gardnieńskie Łęgi”. Jest to idealne miejsce dla fanów ornitologii.

 

Rozrywka dla każdego

 

Gdy już nacieszymy wzrok pięknymi krajobrazami, nadchodzi czas na zabawę. Pomorze oferuje szeroką ofertę różnego rodzaju parków rozrywki. Do jednych z najpopularniejszych należy aquapark na świeżym powietrzu o nazwie Panorama Morska Jarosławiec. Na jego terenie znajdują się baseny, sztuczne rzeki i fale, zjeżdżalnie, bicze wodne, a także SPA i  zaplecze gastronomiczne.

 

We Władysławowie natomiast znajduje się Oceanpark, w którym można „pospacerować na dnie oceanu”. Miejsce to oferuje realistycznie odtworzone zwierzęta morskie w skali swoich rzeczywistych rozmiarach. Można tam napotkać przerażające rekiny, przyjazne wieloryby, ogromne żółwie oraz całe grono innych morskich zwierząt. Park ten daje nam możliwość w przeciągu jednego dnia i w jednym miejscu zobaczyć zwierzęta żyjące w wodach mórz i oceanów z całego świata. Jest to niezwykłe przeżycie. Dodatkowym atutem tego miejsca są rozbudowane place zabaw i ścianka wspinaczkowa, a także liczne knajpy i restauracje.

 

Innym parkiem rozrywki znanym na całą Polskę jest położona nieopodal Słupska tzw. Dolina Charloty. Jej główne atrakcje to fokarium, ZOO Charlotta, park Bajek, stajnia, park linowy, wioska mongolska, atrakcje wodne. Dodatkowo na jej terenie znajduje się ekskluzywny hotel ze SPA (nocowało tam wiele sław) oraz restauracje.

 

Kolejnym miejsce na Pomorzu, gdzie można pooglądać egzotyczne zwierzęta wodne jest Akwarium Gdyńskie, w którym zamieszkuje ponad 1600 zwierząt wodnych należących do około 200 gatunków z różnych miejsc na ziemi, np. ośmiornice, rekini, piranie, krokodyle, a także zjawiskowe rafy koralowe.

 

Muzea

 

Pomorze poza pięknymi krajobrazami i całym szeregiem parków rozrywki może poszczycić się też sporą ilością muzeów. Przykładem może być Muzeum Emigracji w Gdyni, które jest pierwszym w kraju muzeum poświęconym historii polskiej emigracji. Mieści się w historycznym gmachu Dworca Morskiego, możemy w nim poznać historię wyjazdów i losów Polaków wyemigrowanych na świecie, tym zarówno ludzi anonimowych jak i wielkich osobowości znanych osiągnięć naukowych, sportowych czy artystycznych. Głównym celem tego muzeum jest zachęcanie do wzajemnego poznania się rodaków żyjących w Polsce i za granicą. Miejsce to ma niepowtarzalny klimat, skłania do refleksji, często również długich dyskusji.

 

Dość nowym dorobkiem Pomorza jest otworzona w 2010 roku Muzeum Saperskie Explosive, w którym można obejrzeć zbiory specjalistycznej firmy saperskiej. To muzeum o niezwykle ciekawej tematyce oferuje szeroki zakres ekspozycji od podstawowego sprzętu saperskiego po różnego typu bomby i miny, a także amunicje. Jest to idealne miejsce pasjonatów historii i militari.

 

Mało kto wie, że na Pomorzu, a dokładnie na wyspie Wolin dokonano archeologicznych odkryć, które można oglądać w Wolińskim Muzeum Regionalnym. Ekspozycja muzeum dzieli się na dwie wystawy. Pierwsza to Wystawa Śladami wczesnośredniowiecznego Wolina – Winety – Jomsborga, ukazująca dzieje kultury miasta i jego mieszkańców w okresie wczesnośredniowiecznym. Można tam zobaczyć zabytki archeologiczne, a także rekonstruujące życia miejskiego od VI/VII do XII w., w tym codzienne czynności, gospodarkę, rzemiosło, handel, uroczystości weselne i pogrzebowe oraz ówczesne wierzenia. Druga wystawa dotyczy starożytnej wyspy Wolin i prezentuje materiały archeologiczne osadnictwa pradziejowego wyspy Wolin i okolicy. Perełką tej wystawy jest harpun z okresu około 10.000 lat temu,który używany był najprawdopodobniej przez łowców zwierzyny.

 

Pozostałe miejsca, które warto odwiedzić

 

Wybierając  się na wycieczkę w rejony Pomorza godnymi uwagi miejscami są również Bazylika Mariacka, Pomnik Westerplatte, Stare Miasto czy Złota Brama w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej, z okrętem Błyskawica w Gdyni oraz słynny Krzywy Domek w Sopocie. Ze względu na ogromną ilość miejsc wartych obejrzenia na Pomorzu nie sposób wymienić. Powyżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując region Pomorza jest idealnym miejscem na wypoczynek. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Zaczynając od licznych muzeów, prezentując niezwykłe eksponaty, przez przepiękne punkty widokowe i parki rozrywki do zachwycających zabytków.