Minimalny wiek i staż kierowcy

Wiek oraz staż osoby chcącej wypożyczyć samochód


Według polskiego prawa wiek wymagany do uzyskania prawa jazdy w kategorii B1, która uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym, wynosi 16 lat. Aby jednak przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, potrzebuje pisemnej zgody rodziców bądź opiekunów. Przeczytaj, co się liczy pod kątem oceny kwalifikacji kierowcy.


Aby zostać kierowcą zawodowym, zdolnym przewozić większą ilość osób lub towarów, należy ukończyć 21 lat. Do przewozu dziewięciu osób nie są wymagane dodatkowe kwalifikacje. Do przewozu zaś większej liczby osób aniżeli dziewięć, konieczne jest uzyskanie niezbędnych do tego uprawnień dzięki przejściu odpowiednich szkoleń, tzw. kursów kwalifikacji wstępnej. Zazwyczaj firmy zajmujące się przewozem osób zatrudniają kierowców z doświadczeniem i co najmniej kilkuletnim stażem. Ogólnie przyjmuje się, że doświadczenie kierowcy, który dodatkowo doskonale zna teren, sprzyja bezpiecznej jeździe.


Wiek kierowcy jednak niekoniecznie musi świadczyć o jego umiejętnościach. Również osoby młode często sprawdzają się w jego roli, oczywiście spełniając odpowiednie wymogi formalne i stosując się do zasad ruchu drogowego. Ważne są opanowanie, punktualność i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach, jakie mogą spotkać kierowcę podczas jego pracy. Jeżeli chodzi o znajomość terenu, obecnie w dobie powszechnie stosowanej nawigacji dotarcie do celu przestało być problemem. Nowoczesne systemy nawigacyjne ostrzegają przed remontami na drogach, korkami czy objazdami, co pomaga pokonać trasę.


Minimalny wiek i staż kierowcy Exel


Zawodowi kierowcy przechodzą regularnie różnego rodzaju szkolenia w zakresie przewozu osób, ciągle zwiększając swoją wiedzę i podwyższając kwalifikacje. Aktualnie dużym atutem kierowcy jest znajomość języków obcych. W obecnych czasach, kiedy podróżowanie po świecie nie jest niczym wyjątkowym, a na ulicach można spotkać wielu obcokrajowców, umiejętność płynnej komunikacji jest na wagę złota. Języki, których znajomość najczęściej się przydaje kierowcom w Polsce, to angielski, niemiecki, francuski, rosyjski. Brak znajomości przynajmniej jednego języka obcego jest dość sporym ograniczeniem kierowcy w wykonywaniu zawodu.


W kontekście najmu samochodów kwestia wieku kierowcy, który jest jednocześnie najemcą, wygląda zgoła odmiennie. Aby wypożyczyć samochód, trzeba ukończyć lat 21 oraz posiadać prawo jazdy od minimum roku. Od tej zasady zdarzają się odstępstwa, bo wypożyczalnie indywidualnie rozpatrują każdy przypadek kierowcy, lecz może się to wiązać z koniecznością zakupu dodatkowego ubezpieczenia.


Te minimalne wymagania pozwalają na wynajem najmniejszych samochodów, z reguły klas A i B. By wypożyczyć większe auto, trzeba posiadać za kierownicą staż dłuższy, a odpowiedni wiek metrykalny jest także warunkiem, który trzeba spełnić. Normy przedstawiają się następująco:


GRUPA AUT WIEK KIEROWCY PRAWO JAZDY OD
GRUPA (np. Seat Ibiza) 21 lat 1 roku
GRUPA C (np. Ford Focus) 23 lata 2 lat
GRUPA D (np. Hyundai i40) 25 lat 2 lat
GRUPA E (np. BMW 3) 25 lat 3 lat
GRUPA SUV (np. Nissan Qashqai) 25 lat 2 lat


Poza wymaganiami wiekowymi oraz obowiązkiem posiadania prawa jazdy kategorii odpowiedniej do wykonywanego zawodu, główne cechy dobrego kierowcy to zatem opanowanie, stosowanie się do zasad ruchu drogowego oraz punktualność, a często dodatkowym atutem jest również język obcy. Dyspozycje te mają również znaczenie w dziedzinie najmu aut, bo wypożyczalnie dbają, by ich samochody trafiały w ręce bezpiecznych i rozsądnych kierowców.


Do góry