Jak opłacić wynajem samochodu

Przeczytaj i zdecyduj, które rozwiązanie najbardziej Ci odpowiada


W Polsce jest wiele firm, które zajmują się wynajmowaniem pojazdów. Przeanalizowawszy ich ofertę, można zauważyć, że każda preferuje inne metody płatności. Okazuje się, że w naszym kraju jest nawet szersze zróżnicowanie akceptowalnych sposobów opłacenia najmu samochodowego niż za granicą na terenie państw zachodniej części Europy, które spopularyzowały tę formę wakacyjnej transakcji i uzależniły możliwość jej realizacji od posiadania karty kredytowej lub karty wypukłej.


Mimo to można odnieść raczej dobrze poparte obserwacjami wrażenie, że płatność kartą kredytową jest preferowana. Dla wielu zresztą jest to najłatwiejszy sposób, ponieważ w celu zapłaty nie trzeba nigdzie chodzić ani nosić ze sobą gotówki. Zresztą część wypożyczalni wzorem wielu zagranicznych nie przyjmuje płatności do ręki. Karta kredytowa jest zaś prawie powszechnie akceptowana, a praktycznie na równi z nią karta debetowa wypukła. Analogicznie do nich da się wykorzystać kartę typu prepaid ze znajdującą się na niej pulą środków pozwalającą pokryć łączny wydatek powiązany z najmem i kartę wielowalutową, np. Revolut. Ponadto są banki, które automatycznie przeliczają walutę, a Revolut przelicza ją według kursu międzybankowego. Oznacza to, że mając kartę właśnie w banku wspomnianego typu albo kartę Revolut, będąc w obcym kraju nie trzeba mieć ze sobą gotówki w jego walucie. Przy zapłacie kartą kredytową większość wypożyczalni blokuje na niej kwotę zwrotnego depozytu, będącego zabezpieczeniem dla wypożyczalni na wypadek, gdyby cokolwiek w sposobie użytkowania auta zaszkodziło jej interesom.


Jak opłacić wynajem samochodu - Wypożyczalnia samochodów Exel


Klient powinien przy tym mieć świadomość, że ominięcie płatności kartą kredytową, o ile wypożyczalnia w ogóle udostępnia taką możliwość, wiąże się w większości przypadków z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty (zwanej niekiedy pełnym ubezpieczeniem). Stanowi ona wtedy część łącznej zapłaty za usługę i jako taka nie podlega zwrotowi, zapłata stanowi wszakże całkowite wypełnienie stosunku zobowiązania wobec wypożyczalni wynikającego z najmu.


W dobie Internetu przelew z góry za usługę najmu jest wybierany najczęściej. Klient może zlecić go z domu za pomocą bankowości elektronicznej (wybierając formę zwykłego przelewu lub natychmiastowego) albo na poczcie.


Natomiast jeśli chodzi o płatności w walucie obcej, to we współczesnych realiach rynkowych wypożyczalnie chętnie idą klientom naprzeciw. Realizują przecież transakcje z wieloma zagranicznymi kontrahentami. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać przy tego typu zapłacie, jest średni kurs banku centralnego. W Polsce kursy walut ustala Narodowy Bank Polski.


W dalszym ciągu istnieją firmy, które przyjmują wyłącznie gotówkę, najczęściej są to firmy działające na niewielką skalę. Podczas urlopu mimo wszystko sporo osób unika noszenia przy sobie dużych ilości pieniędzy. Karta bankowa to fizycznie kawałek plastiku, a w razie jego kradzieży czy zagubienia przypisane do niej środki można zablokować. Natomiast skradzionej gotówki odzyskać się nie da.


Jakiekolwiek masz w tej kwestii przeświadczenie i stanowisko, jesteś w stanie wybrać dla siebie odpowiednią wypożyczalnię aut na terenie Polski. Z pewnością znajdziesz firmę, która zachowuje otwartość na różne metody płatności lub wprowadziła w ich kwestii odpowiednio zróżnicowaną standaryzację.


Do góry