Bezpiecznie wynajmij auto na wakacje

Sprawdź, jak uniknąć typowych błędów w najmie


Oferta najmu samochodów osobowych jest obecnie bardzo szeroka. Możliwe jest wynajęcie samochodów różnych marek, z różnym wyposażeniem i na dogodnych warunkach. Oferty indywidualnie dostosowywane są do oczekiwań klienta. Przed podjęciem decyzji, jaki samochód wynająć, należy poważnie się zastanowić, w jaki sposób planuje się go wykorzystać. Pozwoli to na wybór samochodu dostosowanego do potrzeb.


Auto dla rodziny

Coraz częściej rodziny wybierają samochód jako główny środek transportu podczas wakacji. Rezygnacja z zorganizowanych wczasów i wyjazd na wakacje samochodem pozwalają samodzielnie planować podróż. Auto jako środek transportu zapewnia swobodę. Podróżowanie samochodem uniezależnia od rozkładów jazdy autobusów i pociągów, daje możliwość zatrzymania się w dogodnym momencie na czas tak długi, jak tylko chcesz. Jest to duży plus, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci, dla których podróż pociągiem czy autokarem jest męcząca, a w wielu przypadkach nie do wytrzymania.


Wyjazd wypożyczonym autem na wakacje

Wiele wypożyczalni oferuje atrakcyjne oferty właśnie na czas wakacji, w którym duże grono osób decyduje się na wynajem samochodu. Jest kilka formalności, które wymagają uwagi. Po pierwsze, należy podpisać umowę najmu, a przed jej zawarciem dokładnie poznać warunki umowy. Firmy oferują elastyczne warunki umów i indywidualne oferty dla poszczególnych klientów, co pozwala na dobór odpowiedniego auta. Bardzo ważne jest, aby poinformować firmę o chęci wyjazdu wypożyczonym samochodem za granicę, ponieważ najczęściej wymaga to zgody wypożyczającego. Brak informacji o takim zamiarze może doprowadzić do problemów formalnych podczas kontroli za granicą. Koszt najmu zależy oczywiście od marki samochodu, jego wielkości, czasu najmu, a także dodatkowego wyposażenia. Po drugie, należy brać pod uwagę konieczność wpłacenia kaucji z początkiem najmu, a także liczyć się z istnieniem ewentualnych opłat autostradowych podczas podróży. W wielu przypadkach, jadąc za granicę, już w Polsce powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie winiety, czyli naklejki na samochód upoważniające do jazdy po autostradzie lokalnej.


Auto na wakacje Wypożyczalnia samochodów Exel


Wynajmij w Polsce

Wyjeżdżając na wakacje za granicę, warto przemyśleć sprawę najmu samochodu w Polsce. Wiąże się on z kilkoma zasadniczymi korzyściami. Wynajmując samochód w kraju od rzetelnej firmy nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale możesz uniknąć wielu przykrych sytuacji, na przykład problemów z usunięciem awarii czy z ukrytymi kosztami. Masz też większą pewność, że pojazd jest sprawny i ubezpieczony tak, jak tego oczekujesz, oraz że ma aktualną dokumentację przeglądu. Umowa zawierana jest w języku polskim, a więc często — w zależności od znajomości języka ― unikasz również niedomówień i konsekwencji podpisania umowy nie całkiem transparentnej. Oczywiście, wypożyczając samochód w Polsce też możesz zetknąć się z firmami nierzetelnymi, dlatego bardzo ważne są rozpoznanie rynku i analiza dostępnych ofert oraz dokładna lektura warunków umowy. Często nie zwracając uwagi na umowę najmu, ludzie narażają się na dodatkowe koszty, wiążące się na przykład z zasadami tankowania i rozliczenia z paliwa, czy ze zwrotem samochodu w innym miejscu niż wskazane w umowie.


Zatankuj przed oddaniem

Jeżeli chodzi o stan baku paliwa, upewnij się, czy dostajesz samochód z pełnym bakiem, który w tym samym stanie musi być zwrócony; informacja o tym jest zawarta w umowie. Jeżeli w jej dokumencie zamieszczono klauzulę o konieczności okazania auta z taką samą ilością benzyny po zakończeniu najmu, zaleca się dotrzymać tego punktu, często bowiem wypożyczalnie za uzupełnienie ilości paliwa pobierają duże kwoty, nieadekwatne do cen paliw


Nie zapomnij o tym przed wyjazdem

Ubezpieczenie pojazdu

Kluczowym aspektem bezpieczeństwa, szczególnie w przypadkach wyjazdów w dalszą podróż, a w tym za granicę, jest ubezpieczenie wynajmowanego samochodu. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić, co obejmuje ochrona. Zazwyczaj standardowe ubezpieczenie OC wynajmowanych samochodów pokrywa koszty uszkodzeń mechanicznych auta przez osoby trzecie. Ważną możliwością jest tzw. wkład własny najemcy, przybierający najczęściej formę blokady na karcie kredytowej, czyli depozytu. Ma on zabezpieczyć firmę na okoliczność, w której dochodzi do zdarzenia drogowego z winy kierowcy. Dlatego, aby uniknąć przykrych sytuacji, mogących popsuć rodzinne wakacje, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, które pokrywa koszty uszkodzeń auta z winy kierowcy. Wykupując takie ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę na jego zakres: jakiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne obejmuje i jakich elementów samochodu dotyczy.


Ważną wskazówką jest to, że jeśli decydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie, to konieczność jego wykupu dotyczy też drugiego kierowcy. Wyjeżdżając na długie wakacje, często w ramach bezpieczeństwa i komfortu jazdy dba się o to, by wśród pasażerów był kierowca zastępczy, wielu nie pamięta jednak o jego ubezpieczeniu, co może prowadzić do sytuacji niewypłacenia odszkodowania z powodu niemożności wykluczenia sprawstwa kierowcy zastępczego, nieubezpieczonego.


Limit kilometrów

Innym czynnikiem bezpieczeństwa finansowego jest ewentualny limit kilometrów, na który może wskazywać umowa, a po którego przekroczeniu naliczane są dodatkowe koszty. Dlatego wybierając się na wakacje, szczególnie gdzieś dalej, lepiej wybrać najem bez limitu kilometrów. Ważne, by przy odbiorze samochodu z wypożyczalni dokładnie sprawdzić, czy jego stan faktyczny pokrywa się ze stanem opisanym w protokole zdawczym. Oczywiście nie jesteś w stanie wykryć wszystkich usterek przy konsumenckim oglądzie, ale wady przedmiotu, takie jak zarysowania czy brak elementów wyposażenia, niezgłoszone od razu, są następnie traktowane jako szkoda wyrządzona przez najemcę i to on staje się zobligowany do pokrycia kosztów naprawy (chyba, że jest odpowiednio ubezpieczony). Dlatego tak istotne jest przed odjazdem zgłoszenie każdego uszkodzenia nieujętego w protokole samochodu i sporządzenie odpowiedniego aneksu do umowy. Pamiętaj, że umowa ubezpieczenia i najmu tracą swoją ważność w przypadku niedotrzymania jej warunków, zarówno przez kierowcę, jak przez wypożyczalnię. Dlatego niestosowanie się do poszczególnych klauzul może być bardzo kosztowne.


Limit Kilometrów Wypożyczalnia samochodów Exel


Dobrze wybierz samochód

Chcąc wynająć samochód na rodzinne wakacje, zwróć szczególną uwagę na kilka znaczących spraw.


Wielkość i standard auta

Rozmiary samochodu są ważne. Mając dużą rodzinę, najlepiej wybrać samochód o gabarytach adekwatnych do ilości osób, które będą w nim przewożone. Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę również wielkość bagaży. Większość firm zajmujących się najmem samochodów poleca rodzinom wielofunkcyjne vany, które mogą pomieścić nawet dziewięć osób. Są to samochody przestronne, dzięki czemu zapewniają komfort jazdy nawet w długich trasach.


Przy wyborze rodzinnego samochodu na wynajem również wyposażenie auta odgrywa dużą rolę. Może być różne, w zależności od marki i klasy samochodu. Dodatkowe wyposażenie służy umożliwianiu jazdy legalnej i wygodnej, a obecnie dostępne jest w wielu punktach najmu. Indywidualnie, według potrzeb można wynająć samochód, a następnie dobrać do niego niezbędne w podróży dodatkowe elementy wyposażenia.


O tym, jakie wyposażenie dodatkowe jest potrzebne najemcy, informuje się zazwyczaj w ramach dokonywanej rezerwacji. Oczywiście możliwe jest późniejsze domówienie poszczególnych elementów. Ze względu na różnice w cenie i dostępności wyposażenia zaleca się uważną analizę ofert prezentowanych przez poszczególne firmy.


Fotelik dla dziecka

Podczas rodzinnych podróży z pewnością jednym z najważniejszych elementów dodatkowych są foteliki dla dziecka, których używanie w Polsce jest obligatoryjne wobec każdego małoletniego o wzroście poniżej 150 cm oraz wieku poniżej lat 12. Brak fotelika podczas przewożenia takiego pasażera jest sankcjonowany mandatem oraz punktami karnymi. Oczywiście fotelik musi być dostosowany do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka, wtedy zwiększa jego bezpieczeństwo podczas jazdy, a także zapewnia mu wygodę i odpowiednią pozycję siedzącą. Ze względu na to, że wyjazd na wakacje jest w wielu przypadkach bardzo długą podróżą, w celu zapewnienia wygodnej jazdy maluchowi najlepiej wcześniej zamówić fotelik i sprawdzić, czy pasuje on do samochodu i do gabarytów dziecka.


Nawigacja samochodowa

Elementem wyposażenia samochodu towarzyszącym większości podczas dalekich podróży jest nawigacja satelitarna, czyli GPS, który ułatwia podróżowanie, a także zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy autem. Należy zwrócić uwagę na to, czy mapy zawarte w nawigacji są czytelne i zaktualizowane. Szczególnie zaś, gdy wybierasz się za granicę. Niektóre nawigacje automatycznie aktualizują mapy i posiadają funkcję ostrzegania o korkach na drogach, remontach i objazdach, co pozwala ominąć ewentualne przeszkody, zdolne spowodować opóźnienia w wakacyjnej podróży. Dzięki wypożyczeniu GPS możesz w prosty i szybki sposób zaplanować podróż, znaleźć miejsca warte zobaczenia czy adresy noclegów. Ważne, by wynajmowany GPS był łatwy w obsłudze, co znacznie zwiększy komfort podczas jazdy.


Dodatkowy bagażnik

Bardzo przydatny podczas wakacji jest bagażnik dachowy. Zabierany na wakacje bagaż często nie mieści się do bagażnika podłogowego i w takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem okazuje się właśnie dachowy, w wielu przypadkach zwiększając urlopowe możliwości. Przyjmuje różną postać, na przykład stelaży bądź form typu box. Firmy specjalizujące się w najmie samochodów na wakacje zazwyczaj mają szeroką ofertę bagażników. Wybierając odpowiedni dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka spraw.


Dodatkowy Bagażnik wypożyczalnia samochodów Exel


Przed decyzją, jaki bagażnik wynająć, powinieneś przemyśleć, jakie bagaże chcesz przewozić i ile ich jest. Inny bagażnik potrzebny jest do przewożenia rowerów czy desek surfingowych, a inny do walizek, które nie mieszczą się w samochodzie. Dlatego należy dopasować model bagażnika do swoich potrzeb, a także do auta, na którym zamierzasz go montować; szczególnie wtedy, gdy bagażnik wynajmujesz w innej firmie niż auto. Używając bagażnika dachowego należy zachować rozwagę, ponieważ ma on określone ograniczenia załadunku. Dodatkowo, maksymalny ciężar bagażu przewożonego na dachu jest uzależniony również od możliwości nośnych dachu samochodu. Podczas jazdy z załadowanym bagażnikiem dachowym kierowca powinien prowadzić samochód w sposób płynny, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Brawurowa jazda stanowczo nie jest wskazana.


Przed podpisaniem umowy o najem dodatkowych elementów wyposażenia samochodu zalecana jest analiza cennika i regulaminu użytkowania przedmiotu. Często za dodatkowe elementy wyposażenia samochodu należy wpłacić dodatkową kaucję. Natomiast koszt niektórych dodatków jest już ujęty w cenie najmu auta. Wszystko to zależy od oferty i umowy, jaką zawierasz z firmą wynajmującą. Niektóre z nowoczesnych samochodów wyposażone są np. w lodówkę samochodową, co może w znaczący sposób ułatwić i uprzyjemnić podróż. Obecnie oferta dostępnych samochodów rodzinnych na rynku jest więc naprawdę ogromna. Oferty bardzo często przygotowywane są indywidualnie na życzenie klienta. Choć wypożyczenie samochodu na wakacje musi wiązać się z szeregiem formalności, sama rezerwacja auta możliwa jest drogą telefoniczną bądź przez Internet. W celu wyboru najlepszego samochodu na rodzinne wakacje warto kilka tygodni przed wyjazdem zastanowić się, jakiego modelu i jakiego wyposażenia się potrzebuje, a także porównać dostępne na rynku oferty. Lepiej nie odkładać najmu samochodu na ostatnią chwilę.


Do góry